Rządowe dane wyemigrują do chmury

Dane z tradycyjnych serwerowni mają trafić do dwóch chmur – rządowej i komercyjnej. Przetarg na obsługę tej krajowej chcielibyśmy uruchomić w I kwartale 2020 r. – podał w wywiadzie dla "DGP" sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Karol Okoński.

Okoński, który jest też pełnomocnikiem rządu ds. cyberbezpieczeństwa wskazał w "Dzienniku Gazecie Prawnej", że obecnie dominujący model wykorzystania infrastruktury IT w Polsce jest taki, że dana instytucja ma własną serwerownię, w której instaluje i utrzymuje różne aplikacje i systemy. Jego zdaniem, nie jest to optymalny model. Choćby dlatego, że każda z instytucji z osobna musi stworzyć odpowiednie warunki, serwerownie muszą być odpowiednio zabezpieczone, także pod kątem dostaw prądu czy utrzymywania temperatury wewnątrz. To dość kosztowne przedsięwzięcie. Do tego potrzebny jest zespół ludzi, którzy się na tym znają i są w stanie to wszystko serwisować. Często brakuje serwerowni zapasowych, więc system może przestać działać, gdy pojawi się jakiś problem.

Wiceminister podał, że większość z 300 serwerowni instytucji publicznych jest małych i na dłuższą metę nie tylko nie opłaca się, ale wręcz jest ryzykowne ich utrzymywanie.

Wiedząc, że państwo przechowuje dane o szczególnej wrażliwości, uznaliśmy, że najbardziej optymalnym modelem będzie model hybrydowy. Chcemy równolegle rozwijać dwie chmury. Jedna będzie należała do infrastruktury należącej w pełni do państwa. Mówimy o dużych serwerowniach połączonych we wspólną, zabezpieczoną sieć. Jej operatorem jest Centralny Ośrodek Informatyki (COI), na którego serwerowniach bazujemy. To tam będziemy lokować najbardziej wrażliwe systemy państwowe. Chcemy jednak otworzyć się na rynek i zamawiać usługi u podmiotów komercyjnych, ale w sposób ujednolicony i scentralizowany, by wykorzystać efekt skali i ułatwić poszczególnym podmiotom administracji wejście w ten rynek, a równocześnie mieć pewność, że wybieramy bezpieczne i sprawdzone rozwiązania

podał.

Okoński przekazał, że zakończył się już dialog techniczny.

Weryfikujemy katalog dostępnych usług i gotowość do ich świadczenia oraz poziom cen. Sam przetarg na obsługę chmury krajowej chcielibyśmy uruchomić w I kw. 2020 r., rozstrzygnąć go w II kw., dzięki czemu od połowy przyszłego roku podmioty mogłyby zacząć korzystać z usług chmurowych

podał.
Źródło

Skomentuj artykuł: