Truth Social – socjalmedia Donalda Trumpa wykluczone z Google Play

Powodem decyzji mają być obawy co do moderowania treści. Ograniczenie to oznacza, że 44% użytkowników smartfonów w USA nie może pobrać tej aplikacji. Google twierdzi, że aplikacja narusza standardy sklepu Play.

Truth Social, niedoszły konkurent Twittera stworzony przez Trump Media and Technology Group (TMTG), pozostaje niedostępny w sklepie Google Play. Google twierdzi, że w aplikacji brakuje skutecznych systemów moderowania treści generowanych przez użytkowników, co narusza warunki korzystania z usługi sklepu.

„19 sierpnia powiadomiliśmy Truth Social o kilku naruszeniach standardowych zasad w ich obecnym zgłoszeniu aplikacji i powtórzyliśmy, że posiadanie skutecznych systemów moderowania treści generowanych przez użytkowników jest warunkiem naszych warunków korzystania z usługi, aby każda aplikacja mogła zostać uruchomiona w Google Play” -

twierdzi firma technologiczna, której właścicielem jest Alfabet.

Ograniczenie oznacza, że użytkownicy Androida, którzy stanowią 44% użytkowników smartfonów w USA, nie mogą pobrać tej aplikacji. Google nie zezwoli na uruchomienie aplikacji, dopóki nie zostaną rozwiązane problemy z treścią. Truth Social uznał obawy Google i poinformował, że będzie pracował nad rozwiązaniem tych problemów.

Dyrektor generalny Trump Media and Technology Group, Devin Nunes, który był jednym z najbardziej zagorzałych sojuszników byłego prezydenta Donalda Trumpa w Kongresie, powiedział, że decyzja należy do Google i nie zależy od polityki Truth Social.

„Kiedy będziemy dostępni na Androida? Cóż, to zależy od sklepu Google Play. Czekamy, aż nas zatwierdzą, nie wiem, co trwa tak długo”

- powiedział Nunes. 

„Na pewno byłoby miło, gdyby nas zatwierdzili”.

Google oznajmił, że wypowiedzi Nunesa fałszywie przedstawiają trwający dialog między Trump Media a sklepem Play. Google powtórzył, że naruszenia Truth Social i kroki mające na celu ich naprawienie zostały jasno zakomunikowane firmie.

Trump Media z kolei odparły, że Truth Social tworzy „żywe, przyjazne rodzinie środowisko”.

„TMTG nie ma ochoty na prowadzenie spraw biznesowych w sferze publicznej, ale dla przypomnienia, natychmiast odpowiedział na wszystkie zapytania od Google”

- poinformowała firma w komunikacie prasowym.

„Wierzymy, że wszyscy Amerykanie powinni mieć dostęp do Truth Social bez względu na to, z jakich urządzeń korzystają. Z niecierpliwością czekamy na zatwierdzenie przez Google Truth Social w najwcześniejszym dogodnym dla nich momencie”.

Trump Media and Technology Group udostępniła aplikację do zamówienia w przedsprzedaży na Androida na początku sierpnia. Jest dostępna w Apple App Store. Użytkownicy Androida nadal mogą uzyskać dostęp do Truth Social za pośrednictwem strony internetowej platformy.

Ograniczenie jest jedną z kilku przeszkód napotykanych przez aplikację byłego prezydenta. Truth Social został stworzony jako „wolna mowa” alternatywa dla Twittera, po tym, jak Trump został wykluczony z platformy za swoje tweety dotyczące zamieszek na Kapitolu 6 stycznia. 

Trump, który miał około 88 milionów obserwujących na Twitterze, ma około 4 milionów obserwujących na Truth Social. Obecnie były prezydent stoi w obliczu dochodzenia karnego w sprawie tajnych dokumentów rządowych, które zabrał ze sobą do swojego domu Mar-a-Lago na Florydzie i rozważa kolejny start w wyborach do Białego Domu.

Skomentuj artykuł: