Wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak zainaugurowała dwudniową konferencję, w trakcie której eksperci analizowali kilkuletnią pracę nad wdrażaniem inteligentnych rozwiązań w 24 miastach w ramach konkursu „HUMAN SMART CITIES. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców”.
- Konferencja podsumowuje kilkuletnią pracę nad wdrażaniem inteligentnych rozwiązań w 24 miastach – rozwiązań służących budowaniu przyjaznej miejskiej przestrzeni, poprawiających jakość życia mieszkańców, ale i przynoszących realne oszczędności dla miast – powiedziała wiceminister.
Konkurs HSC skierowany był przede wszystkim do miast małych i średnich, w szczególności tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Do realizacji projektów przystąpiły w 2019 r. 24 miasta, którym udzielono łącznie ok. 35 mln zł dotacji z Programu Pomoc Techniczna 2014-2020 i budżetu państwa. Środki miały pomóc miastom w przygotowaniu się na te wyzwania oraz na kolejne, duże inwestycje.
Budowanie inteligentnych miast wsparła też technologia. Każde z 24 miast, realizujących projekt HSC, przygotowało innowacyjne rozwiązania, które służą mieszkańcom i poprawiają jakość ich życia.
W obszarze środowiska są to np. systemy monitorowania jakości powietrza czy narzędzia pozwalające na wykrywanie zakłóceń akustycznych oraz zagrożeń hydrologicznych i elektromagnetycznych. Dzięki ww. narzędziom wiedza o poziomie bezpieczeństwa ekologicznego będzie mogła być szeroko wykorzystana, m.in. przy planowaniu wrażliwych ekologicznie obiektów, takich jak żłobki, przedszkola, szkoły czy ośrodki pomocy społecznej.
W obszarze zrównoważonej mobilności – np. polityka parkingowa opracowana we współpracy z mieszkańcami miasta czy budowa bezpiecznych przejść dla pieszych wraz z inteligentnym oświetleniem wbudowanym w jezdnię.
- Human Smart Cities to konkurs, który łączy przeszłość z przyszłością – bazując na dotychczasowych doświadczeniach pozwala zastanowić się nad wnioskami płynącymi z realizacji projektów oraz kierunkami rozwoju miast w przyszłości. To także konkurs, który miał pomóc miastom w przygotowaniu się na wyzwania przyszłości oraz na kolejne, duże inwestycje
Tematyka inteligentnych miast pozostaje w agendzie działań MFiPR także po zakończeniu konkursu HSC. Co najmniej 8% funduszy unijnych dla Polski w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2021-2027 trafi na rozwój miast. Ministerstwo pracuje obecnie m.in. nad kontynuacją działań w ramach programu „Regiony Rewitalizacji”, a także w ramach Obserwatorium Polityki Miejskiej.
Poza funduszami unijnymi, miasta mogą też liczyć na wsparcie w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Na Polsko-Szwajcarski Program Rozwoju Miast, którego celem jest podniesienie jakości życia mieszkańców średnich miast w Polsce, przeznaczona jest kwota prawie 328 mln franków szwajcarskich.