Pierwsza w Polsce ogólnodostępna stacja wodorowa do tankowania autobusów i samochodów osobowych działa w Warszawie od 11 września 2023 r.
- Rozpoczyna się nowa epoka w transporcie. To historia, która dzieje się na naszych oczach. Dwa i pół roku temu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska powstał Departament Gospodarki Wodorowej, od tamtego czasu w Polsce wiele się zmieniło. Dzięki naszej pracy powstała polska strategia wodorowa, którą rząd przyjął w listopadzie 2021 r., a dzięki ogromnemu zaangażowaniu przedstawicieli branży wodorowej powołano pierwsze w Europie porozumienie sektorowe na rzecz gospodarki wodorowej. Dzisiaj skupia ono ponad 250 podmiotów z Polski, Europy, a nawet Dalekiego Wschodu
– powiedział podczas uroczystości wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
Pierwsza w Polsce ogólnodostępna stacja tankowania wodoru dla autobusów i samochodów osobowych na warszawskim Ursynowie została wyposażona w dwa dyspensery: o wyższym ciśnieniu 700 barów, przeznaczonym dla samochodów osobowych oraz o ciśnieniu 350 barów do napełniania większych baków.
Jak poinformowało ministerstwo klimatu i środowiska, warszawska inwestycja została całkowicie sfinansowana z środków prywatnych spółki PAK-PCE Stacje H2, ale kolejne pięć podobnych przedsięwzięć realizowanych przez nią otrzyma 20 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Tak duże wsparcie umożliwi powstanie do 2024 r. stacji tankowania wodoru w Rybniku, Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni i Lublinie – zaznacza MKiŚ. Według MKiŚ dzięki dofinansowaniu z NFOŚiGW w ciągu najbliższych kilku lat powstaną kolejne stacje tankowania m.in. w Rzeszowie, Nowej Sarzynie, Tychach, Poznaniu, Wałbrzychu i Świerklańcu.