Inteligentne Miasto we Wrocławiu

Tauron i Microsoft zawarły strategiczne partnerstwo, którego celem jest współpraca w zakresie transformacji energetycznej i cyfrowej. Jednym z kluczowych obszarów porozumienia jest wspólne działanie w obszarze Inteligentnego Miasta we Wrocławiu.

To pierwszy taki projekt w Polsce, w którym lider rynku energetycznego i globalny dostawca rozwiązań chmurowych łączą siły na rzecz dostarczenia innowacyjnych usług podnoszących jakość życia mieszkańców.

W ramach projektu Inteligentne Miasto Tauron przy wsparciu technologii Microsoft dostarczy wrocławianom usługi, które wpłyną  na oszczędność energii, usprawnienie  ruchu ulicznego, zwiększenie bezpieczeństwa  i ochronę środowiska. Mieszkańcy będą mieli dostęp do przydatnych informacji o jakości powietrza, wolnych miejscach parkingowych oraz natężeniu ruchu.

W obszarze Smart City wraz z Microsoftem budujemy naszą ofertę usług dla miast. We Wrocławiu przetestujemy wdrożenie przydatnych w codziennym życiu usług, dzięki którym m.in.  wygodniej i bezpieczniej będzie można poruszać się po mieście

wyjaśnia Krzysztof Surma, wiceprezes ds. finansów Tauron Polska Energia..

Infrastruktura i dane, którymi dysponuje Tauron, otwierają dostęp do obszarów, które realnie wpływają na środowisko i jakość życia mieszkańców. Smart City to złożony mechanizm technologiczny, społeczny i infrastrukturalny, który musi sprostać zmieniającej się rzeczywistości. Rozwiązaniem są technologie, pozwalające na analizę wielu danych i w konsekwencji wdrażanie projektów podnoszących poziom funkcjonowania miast.

Współpraca Taurona z Microsoft ma na celu stworzenie uniwersalnego systemu operacyjnego dla miasta, który w przyszłości znalazłby zastosowanie w wielu polskich aglomeracjach.
W ramach projektu Microsoft udostępni środowiska informatyczne Azure oraz Power BI, które posłużą do opracowania platformy do analizowania danych. Dzięki czemu możliwe będą wizualizacja i raportowanie danych oraz budowanie modeli predykcyjnych, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa informacji.

Za sprawą sztucznej inteligencji i internetu rzeczy, wiele usług z jakich korzystają miasto i jego mieszkańcy można znacznie zoptymalizować. Ogromne ilości danych pochodzących z liczników energii elektrycznej, czujników jakości powietrza czy kamer będą przetwarzane w czasie rzeczywistym i posłużą do budowania algorytmów predykcyjnych.

Sztuczna inteligencja pomoże  w prognozowaniu zanieczyszczenia powietrza i ruchu ulicznego, a kamery zainstalowane na latarniach ulicznych będą w stanie zliczać pojazdy, wyłapywać anomalie czy dostarczać informacji na temat wypadków.

Tauron przy wsparciu chmury Microsoft stworzy środowisko, które będzie dostarczać miastu lepsze usługi lub całkowicie nowe rozwiązania, podnosząc komfort życia i bezpieczeństwo mieszkańców.

Współpraca obejmie również budowę Centrum Kompetencyjnego, w ramach którego Microsoft przeprowadzi szereg warsztatów dla pracowników Taurona, uwzględniających wizję cyfrowej transformacji. Transfer kompetencji oraz wiedzy w zakresie wykorzystania środowiska Azure oraz aplikacji Power BI ma wesprzeć spółkę energetyczną w rozwoju jej oferty z obszaru inteligentnych miast oraz planowaniu wielopoziomowej transformacji cyfrowej w Tauronie.

Źródło

Skomentuj artykuł: