Inwestycje. 25 km ekspresówki z Pomorza środkowego na południe

Olesno zyska obwodnicę, a na terenie woj. opolskiego powstanie pierwszy, blisko 25-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S11. Zakończenie prac budowlanych jest planowane w IV kw. 2022 r. Wartość umowy na realizację zadania w systemie Projektuj i buduj to 667 mln zł.

 

Obwodnica Olesna to pierwszy w woj. opolskim fragment drogi ekspresowej S11, czyli trasy, która połączy Środkowe Pomorze z południem Polski. Dzięki inwestycji mieszkańcy Olesna odetchną od ruchu tranzytowego przebiegającego dziś przez miasto. Dla kierowców nowa obwodnica oznacza większy komfort podróżowania

powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Początek nowej drogi ekspresowej będzie zlokalizowany na istniejącej drodze krajowej nr 11 w pobliżu Kolonii Ciarki, a koniec na granicy województw opolskiego i śląskiego, w pobliżu miejscowości Łomnica. Docelowo dwujezdniowa obwodnica Olesna, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku i nośności 11,5 t/oś, zostanie połączona z sąsiednimi odcinkami ekspresówki. Dla fragmentu od końca obwodnicy Kępna do początku obwodnicy Olesna trwa procedura uzyskania decyzji środowiskowej. Z kolei dla odcinka od obwodnicy Olesna w kierunku Lublińca i Tarnowskich Gór opracowywane są możliwe warianty przebiegu.

Inwestycja obejmuje budowę 24 obiektów mostowych, w tym dwóch wiaduktów nad linią kolejową. W ramach zadania powstanie ponadto węzeł Olesno na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 487. Projekt przewiduje także budowę urządzeń ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz przebudowę infrastruktury technicznej (sieć wodno-kanalizacyjna, gazowa, elektroenergetyczna, telekomunikacyjna i urządzenia melioracyjne).

Skomentuj artykuł: