IT? Musisz cały czas się uczyć

W 2018 r. firma Stack Overflow przeprowadziła badanie wśród ponad 100 tys. programistów z całego świata, próbując poznać to środowisko możliwie najlepiej. Ponad 75% uczestników badania miało nie więcej niż 34 lata, a 93% nie ukończyło 45 lat. Średni wiek reprezentantów Polski w tym badaniu wynosił niespełna 25 lat. 

Choć branża IT to nie tylko programiści, to jednak wspomniane wyniki dobrze oddają strukturę wieku jej pracowników. Przyczyn takiego stanu rzeczy można upatrywać zarówno po stronie pracowników jak i pracodawców.

Zdaje się, że nierzadko zarówno pracodawcy, jak i nieco starsi pracownicy dostrzegają przede wszystkim ograniczenia wynikające z wieku pracownika branży IT. Skupiają się na wolniejszym tempie nauki, nienadążaniu za nowymi technologiami w takim tempie jak młodsi przedstawiciele branży, większej męczliwości i trudniejszej adaptacji do nowych warunków pracy. Brak wiary w siebie i w swoje możliwości wydaje się największym przekleństwem pracowników IT po pięćdziesiątce, ale doskwiera on również czterdziestoletnim programistom, którzy czują, że nie sprostają wymaganiom dzisiejszego świata.

Pracodawcy i pracownicy koncentrują się zatem na słabszych stronach starszych przedstawicieli branży, nie doceniając ich ogromnego potencjału. Niezaprzeczalny jest bowiem fakt, że doświadczenie zawodowe to nie tylko umiejętności techniczne i merytoryczne, ale również kompetencje z obszaru relacji i budowania kapitału społecznego, budowania i prowadzenia zespołu, radzenia sobie ze zmianami, trudnościami i wyzwaniami dnia codziennego, realizowania projektów i osiągania celów oraz rozliczne doświadczenia podnoszenia się po porażkach i świętowania sukcesów.

Zaprzeczanie ograniczeniom starszych pracowników IT nie ma sensu, ale niedostrzeganie ich ogromnego potencjału niesie za sobą jeszcze większe ryzyka i potencjalne koszty dla branży. Dlatego też warto przyjrzeć się temu zagadnieniu z bliska i zastanowić się jak zmienić rynek, by starsi przedstawiciele branży byli bardziej doceniani przez innych i przez samych siebie i by mieli szansę rozwinąć skrzydła w zawodzie.

Punktem wyjścia zdaje się zrozumienie, że branża IT to nie tylko inżynierowie oprogramowania, których praca zmienia się wyjątkowo dynamicznie. Wiele zawodów powiązanych z branżą IT nie wymaga niemal bezustannej aktualizacji całej swojej wiedzy, co czyni słabsze strony starszych pracowników mniej istotnymi. 

Przykładami takich zawodów są projektanci, analitycy danych, menedżerowie projektów, specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa oraz wiele innych. 

Na szczęście coraz bardziej widoczny jest w branży IT trend reskillingu i uskillingu, z każdym dniem bardziej wspierany przez przedsiębiorców. Z jednej strony widoczna jest u pracowników IT chęć rozwijania kompetencji by zdobywać nowe, lepsze stanowiska w swojej branży, z drugiej zaś strony chęć rozwinięcia umiejętności, by mimo postępu technologicznego nie wypaść z zawodowej roli. Należy również zauważyć coraz bardziej liczną grupę osób, które po latach decydują się zawalczyć o swoje marzenia i przebranżowić się zmieniając obszar swojej pracy z przeróżnych dziedzin na IT. 

Na rynku pojawia się wiele inicjatyw mających na celu pomóc ludziom zmienić swoją zawodową przyszłość i związać ją z branżą IT. . 

Źródło

Skomentuj artykuł: