PGE Energia Ciepła z Grupy PGE co roku od kilku lat organizuje na jesieni kampanie edukacyjne prezentujące proste sposoby na zarządzanie ciepłem w domu, dzięki którym można obniżyć zużycie ciepła, a co za tym idzie - oszczędzić domowy budżet. W tym roku, w obecnej sytuacji na rynku paliw, kwestia optymalnego zarządzania ciepłem w budynkach ma szczególne znaczenie.
Wraz z chłodnymi porankami i wieczorami mieszkańcy rozpoczęli ogrzewanie swoich mieszkań i domów. PGE Energia Ciepła corocznie w okresie jesienno-zimowym zachęca odbiorców ciepła do jego oszczędzania. Spółka realizuje działania edukacyjne, pokazujące odbiorcom ciepła i energii elektrycznej, jak w łatwy sposób oszczędzać ciepło zachowując ten sam komfort.
Dlaczego warto zmniejszyć ogrzewanie o 1 stopień, gdy wychodzimy z domu? Jaka temperatura jest najlepsza do spania? Ilu stopniom odpowiadają poszczególne poziomy termostatu? I jak zwiększyć efektywność ogrzewania nawet o 20%?
Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w siedmiu animacjach, przygotowanych przez PGE Energia Ciepła w poradniku „Oszczędzaj ciepło i dbaj o środowisko”, który znajduje się na stronie PGE Energia Ciepła. Prezentowane porady zachęcają do proekologicznej postawy, a także podpowiadają, jak zaoszczędzić ciepło, energię i domowy budżet. Dzięki przyjaznej formie przemawiają nie tylko do dorosłych, ale także i do dzieci, edukując najmłodszych na temat świadomego gospodarowania ciepłem.
Racjonalne zarządzanie ciepłem w mieszkaniu czy domu pozwoli ograniczyć zużycie ciepła, co wpłynie pozytywnie na domowe rachunki i środowisko. Warto zapamiętać, że obniżenie temperatury o 2 stopnie to oszczędność 5% ciepła, o 4 - to oszczędność aż 10%. Opłaca się zmniejszyć temperaturę o 2-3 stopnie w mieszkaniu, nie tylko dla oszczędności, ale także dla zdrowia i troski o planetę.
Pamiętajmy także, że zasłonięte meblami grzejniki i zamontowane na grzejnikach suszarki na ręczniki, bieliznę itp. mogą pochłonąć nawet 20% ciepła. Ciepło zamiast ogrzewać pokój, krąży i jest pochłaniane przez materiały i meble. Również wietrzenie pomieszczeń z jednoczesnym odkręconym termostatem to strata ciepła, które ucieka na zewnątrz, podczas gdy grzejnik próbuje utrzymać ustawioną temperaturę, grzejąc mocniej.
PGE Energia Ciepła produkuje ciepło dla mieszkańców Krakowa, Gdańska, Gdyni, Wrocławia, Rzeszowa, Szczecina, Lublina, Bydgoszczy, Torunia, Zielonej Góry, Gorzowa Wielkopolskiego, Kielc, Zgierza, Siechnic i Gryfina. Łącznie z ciepła sieciowego, produkowanego w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła, korzysta około 2 mln odbiorców.