Jak płacić mniejsze rachunki za prąd? Oto pięć energooszczędnych rozwiązań

Systemy automatyki mieszkaniowej od lat zyskują na popularności. I trudno się dziwić – z jednej strony zwiększają komfort przebywania w domu, a z drugiej strony wpisują się w świadomy, ekologiczny styl życia. Inteligentne technologie pozwalają nam również korzystać z energii w zrównoważony sposób, a w konsekwencji – płacić niższe rachunki za prąd i ogrzewanie. Na jakie rozwiązania warto zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania, by płacić mniej za energię? Oto pięć popularnych energooszczędnych technologii w budownictwie mieszkaniowym.

„Energooszczędny” projekt budynku

Energooszczędny budynek to budynek odpowiednio zaprojektowany. Dlatego już na etapie planowania inwestycji świadomi deweloperzy mają jeden cel – zaprojektować i wybudować takie budynki, które nie będą traciły  ciepła do otoczenia. Bardzo ważną rolę w tym miejscu odgrywa sama bryła budynku. Dlaczego? Ze względu na to, że niektóre kształty budynków są bardziej energooszczędne, a tym samym bardziej ekologiczne od innych. Które bryły są najbardziej energooszczędne? Największą efektywność energetyczną gwarantuje budynek o zwartej bryle – zbliżonej do kształtu prostokąta, a tym samym bez załamań ścian, wnęk i wykuszy, które sprzyjają utracie ciepła z wnętrza mieszkań. A zatem kształt budynku może być dla nas pierwszą przesłanką o tym, czy inwestycja powstała z myślą o zrównoważonym zarządzaniu energią. 

Okna i orientacja względem stron świata

Kolejną bardzo ważną kwestią jest właściwe doświetlenie mieszkania, a konkretniej –zapewnienie dostępu do naturalnego światła. Bardzo często zależy nam na tym, by w mieszkaniu znajdowały się duże okna, dzięki którym w domu będzie po prostu jaśniej. Niestety duże przeszklenia wiążą się z dużym ryzykiem utraty ciepła. Dlatego warto zwrócić tutaj uwagę na dwa elementy. Po pierwsze – jakiego rodzaju okna znajdują się w mieszkaniu. Najbardziej energooszczędne będą okna trzyszybowe o odpowiednich współczynnikach przenikania ciepła, które – nawet przy dużych przeszkleniach – pomagają w utrzymywaniu odpowiedniej temperatury wewnątrz budynków, minimalizując zużycie i koszty energii cieplnej.

Drugą istotną kwestią jest odpowiedni rozstaw okien. Projekt energooszczędnego budynku powinien zakładać zastosowanie możliwie niewielkich przeszkleń od strony północnej, a możliwie największe otwarcie mieszkania od strony południowej. Ma to swoje odzwierciedlenie w lokalizacji konkretnych pomieszczeń w mieszkaniu. I tak od strony północnej lokalizujemy mniejsze z nich, np. kuchnię ze spiżarnią. . Natomiast od strony najbardziej nasłonecznionej większe pomieszczenia, np. salon lub sypialnie. Dzięki temu zyskujemy maksymalny dostęp do naturalnego światła, a jednocześnie nie musimy obawiać się utraty ciepła z naszego mieszkania.

Technologia smart home 

Na pierwszy rzut oka rozwiązania smart home w mieszkaniach to po prostu zestaw czujników i systemów sterujących, dzięki którym można w dowolnej chwili, z dowolnego miejsca modyfikować takie parametry jak temperatura, a także sterować oświetleniem oraz roletami i żaluzjami. „Smart home” to jednak coś więcej niż tylko wygoda korzystania. Jedną z najważniejszych zalet inteligentnych rozwiązań jest optymalizacja zużycia energii.  Dzięki specjalnym aplikacjom możemy zdalnie zarządzać urządzeniami podłączonymi do prądu i sieci – m.in. włączać i wyłączać światło, wyłączać zasilanie w wybranych gniazdach elektrycznych i zarządzać zamkami elektrycznymi. Wszystko zależy od tego, jak zaawansowane systemy smart home znajdują się w naszych mieszkaniach. Niektórzy deweloperzy stosują inteligentne technologie jako bazowe wyposażenie swoich mieszkań. 
 

- Dużą popularnością cieszą się technologie, które umożliwiają nam sterowanie  poszczególnymi urządzeniami w mieszkaniu z poziomu smartfona. W naszym przypadku bardzo dobrze sprawdza się system Appartme by Skanska. To system automatyki mieszkaniowej, który w podstawowym modelu umożliwia szybkie wyłączenie ogrzewania, oświetlenia i zasilania gniazd elektrycznych w całym mieszkaniu (z wyjątkiem tych, do których podłączona jest lodówka czy router internetowy). Dzięki temu rozwiązaniu mieszkańcy w wygodny sposób mogą zmniejszyć ogrzewanie przy wychodzeniu z domu lub odłączyć zapomniane ładowarki do urządzeń elektronicznych. W efekcie unikamy niepotrzebnego pobierania prądu i energii cieplnej – to oszczędność nie tylko w naszym portfelu, ale również troska o środowisko

komentuje Artur Łeszczyński, koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i innowacji w spółce mieszkaniowej Skanska.

4 System inteligentnego ogrzewania

Kolejnym rozwiązaniem, które pomoże nam zoptymalizować zużycie energii cieplnej, 
są systemy inteligentnego ogrzewania ze specjalnymi termostatami na grzejniki. Dlaczego 
są ważne i jak mogą nam pomóc? To naturalne, że przy wychodzeniu z domu zdarza się nam zapomnieć o przekręceniu pokręteł przy grzejnikach i zmniejszeniu ogrzewania na czas naszej nieobecności w mieszkaniu. I właśnie tu bardzo dużą pomocą będą systemy smart heatingowe. A to dlatego, że inteligentne termostaty na grzejniki pozwolą nam na zarządzać ogrzewaniem z poziomu smartfona, dzięki czemu nie musimy pamiętać o „zakręceniu” grzejników przy każdym wyjściu z domu. Dzięki nim możemy mieć pełną kontrolę nad zużyciem energii cieplnej – szacuje się, że inteligentne głowice termostatyczne mogą ograniczyć zużycie energii nawet o 30%. 

Panele fotowoltaiczne

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom energię w naszym domu możemy już nie tylko oszczędzać, ale także produkować. Deweloperzy w Polsce coraz częściej stosują na swoich budynkach systemy fotowoltaiczne, które przetwarzają światło słoneczne na prąd. Odbywa się to dzięki panelom, montowanym na stabilnym podłożu – najczęściej na dachu. Przykładem może być osiedle Holm House na warszawskim Mokotowie – to właśnie tam, na dachu jednego z budynków, zamontowano panele fotowoltaiczne. Energia pozyskiwana w ten sposób służy do oświetlenia części wspólnych budynku – takich jak klatki schodowe czy korytarze. Dzięki temu koszty ich utrzymania są niższe, a to z kolei przekłada się na wysokość czynszu opłacanego przez mieszkańców osiedla. System fotowoltaiczny i smart home mogą być więc inwestycją, która bardzo szybko „wróci” do domowego portfela i warto o tym pamiętać podczas poszukiwań swojego nowego, wymarzonego miejsca do życia.
 

Skomentuj artykuł: