Jaka przyszłość dla wakacji kredytowych? Premier Morawiecki zabrał głos

Jaka przyszłość czeka wakacje kredytowe w 2024 roku? Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły, a wpływ na nie będzie miała "sytuacja inflacyjna w dalszej części 2023 roku".

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej odniósł się do możliwości wydłużenia wakacji kredytowych.

- Decyzje w sprawie wakacji kredytowych nie zostały jeszcze podjęte, ponieważ zależą one od ukształtowania się sytuacji inflacyjnej w Polsce w dalszej części tego roku

powiedział Morawiecki.

W ubiegłą środę rzecznik rządu Piotr Müller poinformowął dziennikarzy, że "obecnie nie są prowadzone żadne prace legislacyjne w zakresie przedłużania wakacji kredytowych". Wcześniej tego samego dnia rzecznik rządu pytany, czy rząd rozważa zwiększenie liczby miesięcy, w których osoby mające kredyt mieszkaniowy mogłyby skorzystać z wakacji kredytowych, odpowiedział: "zobaczymy, jak będzie wyglądała sytuacja na rynku kredytowym".

- Będziemy te decyzje podejmować pewnie w połowie roku - stwierdził.

Müller mówił, że rząd przygląda się też "sytuacji kredytobiorców poza kredytami hipotecznymi".

- Na tym rynku też należy patrzeć, jak wygląda spłacalność, zwiększenie zadłużenia. Potencjalne instrumenty pomocy też należy rozważać wobec innych grup czy przedsiębiorstw - zaznaczył.

Według stanu na koniec grudnia wakacjami kredytowymi objętych zostało 1,05 mln kredytów o łącznej wartości 262,5 mld zł. To 54 proc. liczby wszystkich złotowych kredytów mieszkaniowych w Polsce i 68 proc. ich łącznej wartości.

W poniedziałek rano do pytania o to, czy resort finansów będzie rekomendował wakacje kredytowe również w 2024 r. odniósł się na antenie radia RMF wiceminister finansów Artur Soboń.

- Będziemy się nad tym zastanawiać w połowie roku, patrząc na sytuację związaną z inflacją i poziomem stóp procentowych (...) - stwierdził Soboń.

W tym roku można skorzystać z odroczenia płatności czterech rat, po jednej w każdym kwartale. Z rozwiązania mogą skorzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe w walucie polskiej przed 1 lipca 2022 r. Okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, o które zawieszono spłatę rat. 

Źródło

Skomentuj artykuł: