Jakie są najważniejsze problemy firm w dobie Covid-19?

Jak inwestować w trudnych czasach pandemii, w jaki sposób finansować swoje przedsiębiorstwa oraz co zrobić, by z perspektywy samorządowca lub przedsiębiorcy wspierać rozwój gminy – to tematy zaplanowanych na 23 i 24 listopada konferencji, które odbywają się w ramach Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Z uwagi na trwającą pandemię, wydarzenie odbędzie się online – w formie streamingu na żywo bezpośrednio na stronie kongresu. Każdy przedsiębiorca, który zapisze się na wydarzenie, może dzięki temu otrzymać porcję rzetelnej wiedzy na najważniejsze tematy związane z pandemią.

Europejski Kongres MŚP to wydarzenie organizowane przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach od 2011 r., wspierane m.in. przez Marszałka Województwa Śląskiego, Prezydenta Katowic oraz Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Tegoroczna, specjalna edycja Kongresu to cykl konferencji odbywających się w październiku, listopadzie i grudniu pod hasłem „Back to Business”, które poruszają tematy ważne dla przedsiębiorców, zwłaszcza w kontekście sytuacji wynikającej z pandemii koronawirusa.

23 listopada – Inwestycje motorem rozwoju

Z uwagi na zagrożenie epidemiczne, Europejski Kongres MŚP jest po raz pierwszy realizowany w formule online. Najbliższe debaty z udziałem ekspertów i praktyków, które odbędą się 23 listopada w formie streamingu na stronie internetowej, będą dotyczyć kwestii inwestowania w trudnych dla biznesu czasach.

Każdy przedsiębiorca, który zapisze się na wydarzenie na naszej stronie, będzie mógł wziąć udział jako słuchacz w panelach dyskusyjnych. Głos zabiorą w nich eksperci ze świata samorządu i biznesu – zarówno w skali lokalnej, jak i europejskiej. Podzielą się oni wiedzą na temat tego, gdzie w Polsce można inwestować, jak pozyskać inwestora oraz jaką rolę w zachęcaniu do przedsiębiorczości na swoim terenie mają władze gminy

zauważa Michał Dąbrowski, wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

Organizatorzy nie zamierzają się jednak ograniczać wyłącznie do lokalnych tematów. Jeden z paneli będzie w całości poświęcony pozyskiwaniu funduszy międzynarodowych.

Przedsiębiorcy mogą sięgać do puli pieniędzy zagranicznych, naturalnie przy spełnieniu określonych kryteriów. Kluczowe jest jednak przede wszystkim to, by wiedzieć, gdzie te fundusze się „znajdują”. Źródeł zagranicznego finansowania jest przecież wiele. Zapewniają je m.in. programy Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. czy fundusze ONZ. Kluczowa jest także nowa perspektywa finansowa UE na lata 2021-2027, z której przedsiębiorcy mogą finansować np. przeciwdziałanie COVID-19. Zupełnie osobną kwestią są także środki z tzw. Green Deal. Podczas naszego wydarzenia te zagadnienia zostaną przybliżone uczestnikom

wyjaśnia Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

24 listopada – Finansowanie przedsiębiorców i rozwoju gmin

Kolejnego dnia uwaga uczestników zostanie skierowana na narzędzia i rozwiązania, które mogą szczególnie pomóc przedsiębiorcom i samorządowcom w czasie pandemii. W tematykę sesji na temat instrumentów zwrotnych i zarządzania finansami przedsiębiorstwa w czasach pandemii uczestników wprowadzi Jarosław Gowin, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii.

- COVID-19 zmienił rzeczywistość, w której poruszamy się na co dzień. Wiedza o instrumentach wsparcia na trudne czasy jest szczególnie istotna. Dlatego warto dyskutować o tym, jak najefektywniej finansować przedsiębiorstwa, jak pozyskiwać pomoc na wzmocnienie konkurencyjności firm, a także jakie są najlepsze praktyki i rekomendacje w tym obszarze

podkreśla Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE.

Organizatorzy zaproszą następnie na webinarium Centrum Wsparcia MŚP, na którym przedstawione zostaną założenia projektu „Polityka Nowej Szansy" Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. To nowy instrument pomocowy z budżetem 1,2 mld złotych, odpowiadający na potrzeby firm, które znalazły się w trudnej sytuacji ekonomicznej i wymagają wsparcia w procesie zmian w swoim biznesie.

To projekt, dzięki któremu przedsiębiorca ponoszący straty w wyniku skutków gospodarczych pandemii, może dokonać restrukturyzacji swojej firmy. Warto, by wiedział, w jaki sposób się do tego zabrać i na jakie pytania powinien sobie wcześniej odpowiedzieć. O tym opowiedzą eksperci ARP S.A.  W naszym Centrum Wsparcia można m.in. pozyskać wiążące informacje o tym, jak przystąpić do projektu „Polityka Nowej Szansy”, a także skorzystać z innych narzędzi realnie wspomagających sektor MŚP

mówi Tomasz Zjawiony.

Co ciekawe, podczas wydarzenia, w godzinach od 8.00 do 20:00, będzie możliwe także „matchowanie”, czyli łączenie przedsiębiorców na międzynarodowej platformie spotkań B2B online, która jest dodatkowym i szczególnie cennym elementem kongresu. Pomysłodawcy tego unikalnego narzędzia – Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Enterprise Europe Network przy Funduszu Górnośląskim szacują, że na platformie zarejestrowało się dotychczas ponad 70 firm i odbyło się ponad 50 spotkań. Swojej szansy na nawiązanie współpracy z polskimi partnerami szukają przedsiębiorcy m.in. z Austrii, Belgii, Czech, Niemiec, Irlandii, Włoch, Holandii, Rosji, Turcji i Ukrainy. Głównym celem organizatorów jest realna pomoc w odbudowie zerwanych w ostatnim roku łańcuchów dostaw oraz otwarcie polskich firm na nowe rynki. W dniach 23-25 listopada została zaplanowana kolejna sesja spotkań. Rejestracja na platformie jest bezpłatna, a z rozwiązania mogą skorzystać firmy z różnych branż.

Źródło

Skomentuj artykuł: