Kiedy dostaniesz więcej z ZUS? Oto zasady waloryzacji

Niektóre media i politycy alarmują, że rząd nie ma pieniędzy na wypłatę zwaloryzowanych świadczeń dla emerytów i rencistów oraz tzw. trzynastek. Zarówno premier Mateusz Morawiecki jak i Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) zdecydowanie temu zaprzeczają - są pieniądze na te cele, a pierwsze świadczenia emerytalno-rentowe zostały już zwaloryzowane i trafiły na konta seniorów.

Jak pisze "Codzienna", prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, poinformowała, że waloryzacja emerytur i rent dotyczy ponad 10 mln osób. Przeprowadzana jest z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku. - 1 marca świadczenia wzrosły o 14,8 % - przypomina prof. Gertruda Uścińska. - W tym roku waloryzacja jest kwotowo-procentowa z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki w wysokości 250 zł brutto, a pierwsze świadczenia emerytalno-rentowe zostały już zwaloryzowane. Jest ich ponad 4 miliony - zaznacza. 

Kiedy dostaniesz więcej z ZUS?

ZUS ma określone terminy płatności, kiedy uprawnieni otrzymują to świadczenie, to: 1, 5, 6, 10, 15, 20, 25 marca i także 1 kwietnia. - W związku z tymi terminami część świadczeniobiorców otrzymała już te świadczenia – powiedziała profesor Uścińska. Na tegoroczną waloryzację przeznaczono około 44 mld zł. - Waloryzacja w pełni kompensuje inflację w ujęciu średniorocznym za poprzedni rok, a nawet jest wyższa – powiedziała szefowa ZUS. Np. minimalna emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrosły z 1338,44 zł do 1588,44 zł, czyli o 18,7 proc. To więcej niż średnioroczna inflacja.
Wśród wydatków, które ZUS poniesie na waloryzację, 54,4 % to wydatki poniesione na waloryzację świadczeń kobiet.  - To jest odzwierciedlenie struktury świadczeniobiorców – powiedziała prof. Uścińska.

Premier Mateusz Morawieckią również poinformował, że są pieniądze na wypłaty dla emerytów i rencistów, w tym wypłatę trzynastej emerytury. - Wszystko jest zabezpieczone, nie ma żadnego problemu - zapewnił Morawiecki. 

W ustawie budżetowej  zapisano, że źródłem finansowania trzynastek są pieniądze z Funduszu Solidarnościowego i budżetu państwa. Krytycy zarzucają rządowi, że 13. będzie finansowana z Funduszu Rezerwy Demograficznej, który ma zabezpieczać w przyszłości stabilność systemu emerytalnego i łagodzić problemy związane ze starzeniem się społeczeństwa. - Sektor finansów publicznych składa się z budżetu państwa i różnych funduszy. To Fundusz Rezerwy Demograficznej, Fundusz Pomocy dla Ukrainy, Fundusz przeciw COVID-19, Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych. Tych funduszy mamy kilkadziesiąt - zaznaczył premier. Dodał, że nie ma znaczenia, z którego funduszu płacona jest 13.  - To jest tak jakby ktoś sobie pożyczał z jednej kieszeni do drugiej kieszeni. Jest jeden sektor finansów publicznych. I oczywiście są pieniądze na wypłatę trzynastej emerytury w ramach sektora finansów publicznych - podkreślił premier. 
Jak informuje ZUS, większość osób otrzyma 13. wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Warto podkreślić, że z kwoty świadczenia nie są dokonywane potrącenia i egzekucje, nie jest też ona wliczana do dochodu. - Podatek nie zostanie zapłacony ani teraz, ani w rozliczeniu rocznym - podkreśla ZUS.

Stałe wsparcie dla seniorów

Jak podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, 13. emerytury na stałe wpisały się w portfel seniorów. - Pracujemy także nad wprowadzeniem na stałe dodatkowego świadczenia jakim jest 14. emerytura – powiedziała minister Maląg. Jeszcze w marcu Rada Ministrów zajmie się projektem ustawy o czternastkach. - Kiedy spojrzymy na te dodatkowe świadczenia i waloryzację, to ponad 70 mld zł – wylicza minister rodziny i polityki społecznej. Przypomniała też, że w 2015 r. na wsparcie dla seniorów przeznaczano 3,6 mld zł. - W tym roku będzie 20-krotnie więcej – podkreśliła.
Wiceminister resortu rodziny Stanisław Szwed apeluje do seniorów, by uważali na oszustów przy wypłacie zwaloryzowanych świadczeń oraz 13. Jak co roku zdarzają się bowiem sytuacje, że zgłaszają się do seniorów oszuści, którzy oferują pomoc w załatwieniu waloryzacji. - Waloryzacja jest z urzędu, nie trzeba składać żadnych wniosków - przypomina wiceminister.  

 

Skomentuj artykuł: