Kiedy firmy wrócą do pracy stacjonarnej?

Ponad 70% zapytanych firm przewiduje powrót do biura w 2021 r. Najszybciej wrócą te pracujące hybrydowo. Co trzecia firma uczestnicząca w badaniu zna już termin powrotu. Ponad połowa zapytanych firm zamierza zapewniać pracownikom te same benefity co przed pandemią. Aż 44% pracowników zdalnych będzie odczuwało stres na wiadomość o powrocie, ale aż 65% respondentów spodziewa się upominku od pracodawcy z okazji powrotu. 

To wnioski z raportu „Powrót firm do biura a pandemia Covid-19”, przygotowanego przez firmę Dailyfruits, dostarczającą owoce do biur, na podstawie badania sondażowego na grupie 250 firm i ponad 500 pracowników.

- Wnioski z badania pokazują, że firmy aktywnie przygotowują się do powrotów, część z nich chce wykorzystać do tego okres letnich wakacji, gdy pracowników będzie w biurze mniej ze względu na sezon urlopowy. Opinie pracowników w dużym stopniu zależą od modelu pracy, w jakim aktualnie funkcjonują. Znikoma część pracowników obawia się zachorowania na Covid-19 w biurze, a co trzeci uważa, że organizacja pracy po powrocie do biura powinna ulec zmianie

mówi Jacek Kwiecień prezes Dailyfruits.

Ponad 70% zapytanych firm, pracujących w trybie home office lub hybrydowym, przewiduje powrót do biura w 2021 r. Szybciej wrócą firmy pracujące hybrydowo - w tym gronie aż 91% spodziewa się całkowitego powrotu w 2021 r. Decyzja centrali i statystyki zachorowań to główne czynniki, które będą miały wpływ na powrót do pracy w biurze. Na decyzyjność wpływa także w dużym stopniu liczba zatrudnionych pracowników, jak również branża. W co trzeciej firmie uczestniczącej w badaniu, została już podjęta decyzja dotycząca terminu powrotu do pracy stacjonarnej. Co piąta firma decydując o powrocie pyta o opinie pracowników.

Ponad połowa firm, jak wynika z badania Dailyfruits, deklaruje, że po powrocie do biura będzie zapewniać swoim pracownikom te same świadczenia pozapłacowe (benefity) co przed pandemią. Tylko 7% nie przewiduje powrotu do dostępnych wcześniej świadczeń pozapłacowych. Ponad połowa firm jeszcze nie wie, jak będzie kształtował się budżet na benefity dla pracowników po powrocie z home office. Co trzecia firma deklaruje, że wydatki pozostaną na tym samym poziomie, 8% przewiduje większe wydatki, a tylko 4% ograniczenie budżetu na benefity pracownicze. 

Co drugi ankietowany uważa, że pracownicy powinni sami zdecydować o terminie powrotu do pracy w biurze. Z kolei 24% respondentów jest przekonana, że właściwą decyzję podejmą menedżerowie i kierownicy poszczególnych działów. Według 23% zapytanych pracowników powinna zdecydować centrala lub kierownictwo firmy.

Wnioski z raportu pokazują jak istotne znaczenie ma przygotowanie się do powrotu do pracy stacjonarnej, zapewnienie pracownikom optymalnych i bezpiecznych warunków do efektywnego funkcjonowania w organizacji oraz wsparcie ich potrzeb w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego.

Skomentuj artykuł: