Kolejna faza przetargu PGE na badanie dna morskiego pod farmy wiatrowe

PGE Baltica zakończyła zbieranie wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu publicznym „Wykonania wstępnego badania geotechnicznego dna morskiego na rzecz Elektrowni Wiatrowej Baltica-2 i Elektrowni Wiatrowej Baltica-3”. 

Za pośrednictwem systemu zakupowego Grupy Kapitałowej PGE do postępowania zostało zgłoszonych pięć wniosków, w tym dwa przez konsorcja z udziałem polskich przedsiębiorstw.

PGE Baltica zgodnie z przyjętym harmonogramem realizuje kolejne działania w ramach Programu Offshore Grupy Kapitałowej PGE. Jednym z jego istotnych elementów jest przeprowadzenie szeregu badań i analiz, wymaganych do przygotowania projektów technicznych i wniosku o pozwolenie na budowę farm.
 

- Podmioty, które zgłosiły się do udziału w przetargu to najlepsi specjaliści w swojej dziedzinie. Zależy nam na jak najszybszym przeprowadzeniu badań i rozpoczęciu prac projektowych dla farm PGE Baltica-2 i PGE Baltica-3 

mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Postępowanie zakupowe na wstępne badania geotechnicznego dna morskiego na rzecz obu obiektów zostało uruchomione w sierpniu 2020 r. Uruchomieniu procedury zakupowej towarzyszyło spotkanie informacyjne dla potencjalnych wykonawców, podczas którego oferentom zostały wyjaśnione m.in. zasady korzystania z Systemu Zakupowego Grupy PGE. W spotkaniu wzięło udział około 10 podmiotów polskich i zagranicznych.

W toku jest również postępowanie zakupowe na wykonanie wielowariantowego studium wykonalności, projektów budowlanych, uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę przyłącza Baltica-3 i studium wykonalności przyłącza Baltica-2.

Program Offshore Grupy Kapitałowej PGE zakłada wybudowanie do 2030 r. dwóch morskich farm wiatrowych o łącznej mocy do 2,5 GW, oraz kolejnej o mocy 1 GW po 2030 r. W ten sposób koncern stanie się liderem przyszłego sektora morskiej energetyki wiatrowej.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: