Kolejne finansowanie bankowe na 46 tys. mkw. nowych biur w Krakowie

Konsorcjum austriackich banków: Erste Group Bank AG i Raiffeisenlandesbank Niederösterreich-Wien AG, udzieliło finansowania w wysokości maksymalnie 70 mln euro i 10 mln zł (łącznie niemal 300 mln zł) na budowę kompleksu biurowców Ocean Office Park w Krakowie.

Finansowanie otrzymały dwie spółki celowe z grupy Cavatina Holding SA. Środki z kredytów wykorzystane zostaną na finansowanie i refinansowanie nakładów związanych z budową i wykończeniem budynków biurowych A i B wielofunkcyjnej inwestycji powstającej na krakowskim Zabłociu, pomiędzy dzielnicami Stare Podgórze i Płaszów.

- Pozyskane właśnie pakietowo środki od Erste i Raiffaisen zabezpieczają finansowanie lub refinansowanie nakładów inwestycyjnych trwającej budowy budynku Ocean B, który dostarczy na rynek 28,6 tys. mkw. biur, wykończenie ostatnich wolnych powierzchni w budynku Ocean A oraz finansowanie obrotowe podatku VAT - mówi Daniel Draga, wiceprezes Cavatina Holding SA.

W grudniu 2021 r. Grupa pozyskała środki w wysokości 82 mln euro i 42 mln zł od Berlin HYP AG z siedzibą w Berlinie i Bankiem Pekao SA na działania związane z projektem wielofunkcyjnym - Global Office Park - w Katowicach. Natomiast w styczniu 2022 r. inna spółka zależna z Grupy Cavatina Holding pozyskała od niemieckiego banku Norddeutsche Landesbank - Girozentrale 50 mln euro kredytu inwestycyjnego na refinansowanie budynku Tischnera Office w Krakowie.

– Zawarte właśnie umowy kredytowe to nasz kolejny krok w stronę zwiększenia udziału finansowania naszej działalności w euro, co pozwala na obniżenie średniego kosztu dłużnego finansowania dla Grupy oraz uodpornienie wyników Grupy na ewentualne dalsze podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Na koniec 2021 r. ponad 50% naszych zobowiązań oprocentowanych było w oparciu o stopy procentowe dla waluty euro. Teraz ten udział jeszcze wzrośnie, co ma duże znaczenie dla rentowności w otoczeniu wzrastających dalej stóp procentowych dla złotówki. Warto przy tym wspomnieć, że zaciąganie finansowania dłużnego w euro nie rodzi dla nas ryzyka walutowego, ponieważ przepływy z najmu czy też sprzedaży projektów, które posłużą do regulowania tych zobowiązań, również odnotowywane są w euro - dodaje Daniel Draga.

Ocean Office Park to inwestycja mixed-use, która w ramach planowanych czterech etapów dostarczy ponad 46 tys. mkw. biur.

Grupa Kapitałowa Cavatina Holding prowadzi działalność w dużych miastach w Polsce.

Źródło

Skomentuj artykuł: