Kongres Branży Paliwowej 2023: Bezpieczeństwo energetyczne

W warszawskim hotelu Verte odbył się Kongres Branży Paliwowej organizowany przez Polską Organizację Przemysłu i Handlu Naftowego. 
 

Podczas wydarzenia zaprezentowano raport roczny „Przemysł i handel naftowy 2022”, a eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich przedstawili sytuację na światowym rynku ropy i paliw oraz dokonali przeglądu rynków naftowych w naszym regionie. Kulminacyjnym punktem Kongresu była debata o bezpieczeństwie energetycznym Polski w dobie wojny na Ukrainie oraz transformacji energetycznej. 
 

Po rozpoczęciu Kongresu przez prezesa POPiHN Leszka Wiwałę głos zabrał Wasyl Zwarycz, Ambasador Ukrainy, który podziękował Polsce za wsparcie w tym trudnym dla narodu ukraińskiego czasie. Kolejnym mówcą był Bartosz Zbaraszczuk, Szef Krajowej Administracji Skarbowej, wiceminister finansów, który przypomniał o wspólnych sukcesach branży i administracji państwowej w ograniczeniu skali obrotu nielegalnymi paliwami w Polsce oraz zapowiedział kontynuowanie działań kontrolnych w obszarze paliw, także w zakresie przestrzegania unijnych przepisów dotyczących sankcji na Rosję. 
 

Głos zabrał również Piotr Dziadzio, wiceminister klimatu i środowiska, który poinformował, iż: - bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja źródeł zaopatrzenia w ropę była od lat jednym z priorytetów polskiego rządu. Udział ropy naftowej z Rosji przerabianej w polskich rafineriach w 2015 r. wynosił 90%, w 2016 r. było to 80%, a w 2021 r. było to 61%. W lutym br. udział rosyjskiej ropy spadł do ok 10%. Od 25 lutego Polska nie odbiera rosyjskiej ropy naftowej, jednak dzięki konsekwentnie prowadzonej polityce i współpracy z Arabią Saudyjską, Norwegią, Wielką Brytanią, Stanami Zjednoczonymi i Nigerią dostawy ropy do rafinerii w Płocku i Gdańsku są zabezpieczone.
 

Następnie eksperci z Ośrodka Studiów Wschodnich przedstawili sytuację na międzynarodowych rynkach ropy i paliw oraz dokonali przeglądu sektorów naftowych w Rosji, Niemczech, Czechach, Słowacji, Węgrzech i Ukrainie. 
 

Przedstawienie sytuacji rynkowej w regionie Europy Wschodniej i Centralnej było wprowadzeniem do debaty o bezpieczeństwie energetycznym Polski w dobie wojny w Ukrainie i transformacji energetycznej. 
Główną osią w dyskusji były pytania o to, czego możemy się spodziewać w najbliższej przyszłości na rynku ropy i paliw płynnych oraz, co można zrobić, by poprawić poziom bezpieczeństwa energetycznego w Polsce. Podkreślano, że wojna w Ukrainie chwilowo wzmocniła znaczenie paliw kopalnych, spowolniła inwestycje w technologię niskoemisyjne oraz odciągnęła uwagę opinii publicznej od konieczności przeciwdziałania skutkom ocieplenia klimatycznego. Mimo wszystko na poziomie unijnym trwają prace nad przyjęciem Europejskiego Zielonego Ładu, który będzie miał kluczowe znaczenie dla przyszłości rynku paliw.
 

Podczas debaty rozmawiano także o dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w energię, wyzwaniach logistycznych, reformie systemu obowiązkowych zapasów paliw, zmianach w monitorowaniu rynku oraz potrzebie zwiększania inwestycji w technologie niskoemisyjne. Pojawiały się pytania o sensowność dalszych inwestycji w infrastrukturę produkcyjną, przesyłową i magazynową paliw w Polsce. Omówiono również znaczenie kondycji sektora bankowego dla rozwoju gospodarczego oraz transformacji energetycznej, w tym finansowania badań w rozwoju technologii niskoemisyjnych.
 

W opinii Miłosza Karpińskiego, eksperta z Międzynarodowej Agencji Energetycznej: - Rosja doprowadziła do pierwszego globalnego kryzysu energetycznego, który obejmuje wszystkie paliwa. Krótkofalowo doprowadziło to do wzrostu znaczenia paliw kopalnych, jednak już widać, że wojna w Ukrainie jeszcze bardziej pokazuje potrzebę odchodzenia od spalania węgla i węglowodorów. Proces transformacji energetycznej być może będzie przebiegał wolniej, ale nie ma wątpliwości, że musi się on dokonać.

Źródło

Skomentuj artykuł: