Koniec pewnej epoki? Spadki technologicznych gigantów

To był bardzo ciężki rok dla wiodących firm z Doliny Krzemowej. Akcje głównych spółek technologicznych zanotowały spore spadki. Wielu analityków zadaje sobie pytanie: czy wielka hossa dla akcji spółek technologicznych właśnie się zakończyła?

Akcje Apple (AAPL) w 2022 r. spadły o około 16%  – co jest najlepszym wynikiem dla tzw. grupy  FAANG Big Tech. Właściciel Facebooka Meta, Amazon (AMZN), Netflix (NFLX) i rodzic Google Alphabet (GOOGL) osiągnęli znacznie gorsze wyniki, a Meta spadła w tym roku o 66%.

Inni tytani Nasdaq, tacy jak Microsoft (MSFT), gigant chipów Nvidia (NVDA) i TeslaElona Muska(TSLA), również spadli w 2022 roku od 25% do 45% (sam Nasdaq spada o prawie 30%.). Sektor technologiczny od lat jest liderem rynku, ale obecnie rosną obawy o jego przyszłość. Ostatnie zarobki nie były już tak rewelacyjne jak jeszcze do niedawna.
Zyski z sektora technologicznego w trzecim kwartale spadły o 1% w porównaniu z rokiem ubiegłym, a prognozy za czwarty kwartał zostały zmniejszone o prawie 10% w ostatnich tygodniach.

Istnieją uzasadnione pytania dotyczące zmian strategii w niektórych firmach. Meta, na przykład, idzie na całość w rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości, podczas gdy Netflix wprowadza teraz reklamy po tym jak przez lata zarzekał się, że nie będzie tego robił na swoich platformach.

Szersze obawy o gospodarkę i wydatki na reklamę szkodzą sektorowi. Wielu gigantów technologicznych już ogłosiło zwolnienia i spekuluje się, że może dojść do kolejnych cięć zatrudnienia.

Obawy o recesję nie wróżą dobrze wydatkom konsumenckim, co jest złe w szczególności dla Amazona i Apple. Liderzy technologiczni muszą stawić czoła ostrzejszej konkurencji – w niektórych przypadkach ze strony siebie nawzajem – ale także ze strony rywali z całego świata. Mając to na uwadze eksperci ostrzegają, że może to być dopiero początek technologicznej bessy.

Mimo to niektórzy analitycy twierdzą, że wielka technologia odbije się i to już w przyszłym roku. u. Ale inwestorzy mogą być zmuszeni spojrzeć poza FAANG, Microsoft, Nvidia, Teslę i inne megafirmy.

Zdaniem niektórych ekspertów długodystansowymi zwycięzcami w dziedzinie technologii nie będą ci, którzy mają kolejny świetny pomysł lub aplikację. Chodzi o zapewnienie usługi, której firmy będą potrzebować, nawet jeśli gospodarka wpadnie w recesję.

Źródło

Skomentuj artykuł: