Przywódcy grupy 20 najbogatszych państw świata zobowiązali się do zasilenia globalnej gospodarki sumą 5 bilionów dolarów. Inicjatywa ta i fundusze mają stępić wpływ koronawirusa na światową ekonomię oraz „zrobić wszystko, aby pokonać pandemię”.
W oświadczeniu, zawierającym najbardziej pojednawczy język na temat handlu od lat, przywódcy G20 zobowiązali się także zapewnić przepływ podstawowych dostaw medycznych i innych towarów przez granice oraz rozwiązać problemy z łańcuchem dostaw.
Przywódcy najbogatszych państw świata wykazując większą jedność niż kiedykolwiek od czasu kryzysu finansowego 2008-2009, który doprowadził do powstania G20, zobowiązali się także do wdrożenia i sfinansowania wszelkich niezbędnych środków medycznych niezbędnych do powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa.
"Bezprecedensowa pandemia COVID-19 przypomina o naszych wzajemnych powiązaniach i słabościach. Wirus nie respektuje żadnych granic. Zwalczanie tej pandemii wymaga przejrzystej, solidnej, skoordynowanej, ogromnej i opartej na nauce, globalnej reakcji w duchu solidarności. Musimy stworzyć wspólny front przeciwko temu zagrożeniu"
Kraje należące do G20 poinformowały, że zrobią wszystko, co możliwe, by zwalczyć tę pandemię wraz ze Światową Organizacją Zdrowia, Międzynarodowym Funduszem Walutowym, Grupą Banku Światowego, Organizacją Narodów Zjednoczonych i innymi międzynarodowymi organizacjami.
Państwa G20 informują, że są zdeterminowane, aby nie szczędzić wysiłków, zarówno indywidualnie, jak i zbiorowo, by:
- chronić życie;
- chronić pracę i dochody ludzi;
- przywrócić zaufanie, utrzymać stabilność finansową, ożywić wzrost;
- minimalizować zakłócenia w handlu i globalnych łańcuchach dostaw;
- udzielać pomocy wszystkim krajom, które jej potrzebują;
- koordynować działania w zakresie zdrowia publicznego i finansów.
Ponieważ wiele krajów wprowadza zakazy wywozu materiałów medycznych, przywódcy G20 zapowiedzieli także, że będą koordynować działania w celu uniknięcia niepotrzebnych zakłóceń.
Przywódcy G20 wyrazili również zaniepokojenie zagrożeniami dla krajów niestabilnych, zwłaszcza w Afryce, i społeczności takich jak uchodźcy, uznając potrzebę wzmocnienia globalnych sieci bezpieczeństwa finansowego i krajowych systemów opieki zdrowotnej.
„Jesteśmy bardzo zaangażowani w przedstawienie jednolitego frontu przeciwko temu wspólnemu zagrożeniu”, zapowiedzieli przywódcy G20.
G20 to grupa, w której skład wchodzi 19 państw oraz Unia Europejska. Jej celem jest dyskusja nad wspólną polityką finansową. Członkowie spotykają się raz do roku, a ich reprezentantami są ministrowie finansów.
Do G20 z zasady należą najbogatsze państwa na świecie, jednak reprezentację ma w niej kilka krajów niemieszczących się w rzeczywistej pierwszej dwudziestce większości rankingów gospodarczych, a nie posiada jej kilka krajów rzeczywiście się do niej zaliczających.