Mieszkanie na kredyt? Sprawdź ten kalkulator

UOKiK zachęca do korzystania z kalkulatora zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego. Na stronie finanse.uokik.gov.pl można sprawdzić orientacyjną wysokość raty w przypadku wzrostu stóp procentowych lub ewentualnej nadpłaty - informuje Urząd.

Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego jest dostępny na stronie finanse.uokik.gov.pl. Jak podkreśla Urząd w środowym komunikacie, osoby planujące zaciągnięcie kredytu hipotecznego lub już go spłacające mogą sprawdzić, jak może kształtować się rata kredytu przy różnych stawkach oprocentowania.

Narzędzie wzbogacono też o nowe funkcje: można wpisać kwotę, którą chce się nadpłacić i sprawdzić, o ile zmniejszy się rata kredytu lub okres jego spłaty i ile dzięki temu się zaoszczędzi.

W tym celu należy wpisać parametry swojego kredytu: kwotę, która pozostaje do spłaty, wysokość rat lub oprocentowanie (jest to suma marży i stawki referencyjnej, np. WIBOR; można je znaleźć w aktualnym harmonogramie spłaty) oraz datę spłaty ostatniej raty. Zaznacza się, czy chce się nadpłacić kredyt i podaje kwotę.

"Zachęcam do korzystania z naszego kalkulatora finansowego. Kredyt hipoteczny zaciągamy na kilkadziesiąt lat i na duże kwoty, dlatego warto bardzo dokładnie zapoznać się z symulacją wzrostu raty i przygotować się na większe obciążenia. Dzięki naszemu kalkulatorowi finansowemu każda osoba może sprawdzić nie tylko wysokość rat kredytu hipotecznego przy zmianie oprocentowania, ale i oszczędność z tytuły nadpłaty. Jeśli bowiem dysponujemy wolnymi środkami finansowymi, warto rozważyć nadpłatę kredytu właśnie teraz. Nasz kalkulator pokaże, ile dzięki temu możemy zaoszczędzić na odsetkach w całym okresie trwania kredytu"

zaznaczył prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Kalkulator pokazuje dwa warianty wcześniejszej spłaty: obniżenie wysokości raty lub skrócenie okresu kredytowania przy zachowaniu wysokości raty. Pierwsza opcja jest bardziej korzystna, gdy chcemy zmniejszyć bieżące obciążenia budżetu domowego ratami kredytu, a druga, gdy zależy nam na jak największej redukcji wszystkich kosztów w całym okresie kredytowania.

UOKiK przypomina, że w każdej chwili można nadpłacić kredyt lub wcześniej go spłacić. W umowie kredytowej i tabeli opłat i prowizji są warunki, na jakich można to zrobić.

Urząd wskazuje też, że banki mają w ofercie kredyty hipoteczne ze zmiennym, stałym i okresowo stałym oprocentowaniem. Te pierwsze wiążą się z większym ryzykiem zmiany wysokości rat. Natomiast kredyty o stałym oprocentowaniu obowiązującym przez cały czas kredytowania lub okresowo stałym oprocentowaniu są bezpieczniejsze, ale na dzień zawarcia umowy lub aneksu ich oprocentowanie jest nieco wyższe niż w przypadku kredytów o zmiennym oprocentowaniu.

"Powinieneś mieć możliwość przejścia z formuły zmiennego oprocentowania na stałe lub czasowo stałe. Tak wynika z Rekomendacji S KNF. Sprawdź koszty takiej operacji i warunki oferty"

radzi UOKiK.
Źródło

Skomentuj artykuł: