Mieszkanie plus do zamknięcia, bo zdaniem ekspertów jak i przedstawicieli rządu program nie udał się. Co rząd proponuje w zamian? Przedstawiamy propozycje resortu rozwoju.
Realizacja rządowego programu Mieszkanie Plus nie przyniosła oczekiwanych efektów. Dlatego też - jak mówił w rozmowie z Michałem Kolanką na portalu rp.pl minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda - program zostanie zamknięty. - Program Mieszkanie Plus zostanie zamknięty, a wynajmujący będą mogli wykupić lokale po preferencyjnych cenach - poinformował minister Buda. Dodał, że choć sam nie uczestniczył w procesie tworzenia programu, to "dzisiaj posprząta po Mieszkaniu plus". - To znaczy zaproponuję za chwilę rozwiązanie, które zamknie ten temat. (...) Wszyscy ci, którzy (...) otrzymali te mieszkania, bo to jest dzisiaj najem, w ramach Mieszkania plus, na bardzo preferencyjnych warunkach wykupią te mieszkania i zamkniemy ten temat - powiedział minister w programie "Rzecz o polityce". Dodał, że w 2016 roku nie można było proponować programów popytowych, ponieważ w Polsce budowano za mało mieszkań. - Nie mogliśmy proponować, żeby wzmocnić klientów nabywających mieszkania, tylko musieliśmy wzmocnić podaż, czyli budowanie, i to wtedy było istotne, źle było wykonane. Natomiast dzisiaj mamy rekordową ilość budowy mieszkań i domów, w związku z tym możemy zaproponować propozycję popytową. Dlatego kredyt bezpieczny 2 proc., konto mieszkaniowe, które doprowadza nas do zakupu mieszkania - zaznaczył Waldemar Buda.
Projekt nowej polityki mieszkaniowej
Teraz jego resort przygotował projekt nowej polityki mieszkaniowej. - Od roku, kiedy jestem w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, w polityce mieszkaniowej zadziało się bardzo dużo, dlatego spięliśmy to jedną klamrą, aby pokazać, jak te pojedyncze działania, które podczas całego roku ogłaszaliśmy, łącznie dają pewną całość, którą można nazwać nową polityką mieszkaniową. Zaadresowaliśmy każdy z problemów na rynku mieszkaniowym. Oczywiście to nie jest tak, że spowodujemy nagle, że jest więcej mieszkań, albo są tańsze, ale te kroki zmierzają do tego, aby dostępność mieszkania, ich standard, poruszanie się po rynku było łatwiejsze - wyjaśnił minister. W strategii ministerstwa na politykę mieszkaniowa składają się: bezpieczny kredyt 2 procent, konto mieszkaniowe dla tych, którzy chcą oszczędzać w dłuższej perspektywie oraz uporządkowanie "patodeweloperki" czyli gotowe rozporządzenie o warunkach technicznych.
Bardzo pomocne będzie też korzystanie z nowego portalu rządowego, który ma wkrótce zacząć działać i ma być rodzajem "porównywarki cen mieszkań" - o czym już pisaliśmy na naszym portalu. - Dziś znamy wyłącznie ceny ofertowe, te które są na portalach, natomiast nie znamy cen transakcyjnych. Jak się okazuje te ceny transakcyjne są średnio 7 proc. niższe od cen ofertowych. Co to powoduje? Możliwości negocjacyjne tych wszystkich, którzy kupują, są trochę trudniejsze, bo powołują się na ceny z ogłoszeń, a one często mają charakter zaporowy - wytłumaczył minister. - Nie mamy świadomości tego, że ktoś wystawia na sprzedaż mieszkanie nie po to, aby je sprzedać po cenie rynkowej. To powoduje pewną spiralę cen. Porównywarką możemy obniżyć ceny nawet o kilka procent - dodał.
Zamieszkaj na swoim – przewodnik po rządowych programach mieszkaniowych
Resort rozwoju przygotował broszurę informacyjną, w której prostym językiem wyjaśnia, jak działają rządowe programy mieszkaniowe. Informator powstał z myślą o obywatelach, ale też inwestorach w budownictwo komunalne i społeczne.
Ostatnie miesiące to zupełnie nowe rozwiązania oferowane przez rząd w celu wsparcia budownictwa mieszkaniowego. Część z nich, jak choćby kooperatywa mieszkaniowa, już działa. Inne, jak program Pierwsze Mieszkanie, są na ostatniej prostej procesu legislacyjnego.
- Przygotowane rozwiązania obejmują także wsparcie dla osób, których nie stać na zakup własnej nieruchomości. Dzięki pomocy państwa możliwa jest budowa wysokiej jakości socjalnych i komunalnych lokali mieszkalnych, umożliwiając w ten sposób oferowanie tańszego wynajmu. Nie zapominajmy też o istotnej dla środowiska i naszych portfeli termomodernizacji budynków, którą również wspieramy – wskazuje Waldemar Buda. - Nowe narzędzia wparcia budownictwa były przygotowywane tak, by wszelkie procedury działały maksymalnie prosto. Co oczywiście nie oznacza, że takich procedur i formalności nie ma wcale. I to jest największa zaleta opublikowanej właśnie broszury: wszystkie zasady działania programów i wszystkie wymagania, które należy spełnić zostały w niej opisane w przystępny sposób, krok po kroku. Pomoże to w skorzystaniu z oferowanych przez nas rozwiązań – dodaje szef MRiT.
W broszurze zostały opisane następujące programy dla obywateli:
- Program Pierwsze Mieszkanie
- Dom bez formalności
- Mieszkanie bez wkładu własnego
- Kooperatywa mieszkaniowa
- Likwidacja patodeweloperki
- Mieszkanie na start
W przewodniku znalazły się także informacje dla gmin i innych organizacji, które planują inwestycje w budownictwo społeczne i komunalne. Chodzi o programy takie jak:
- Wsparcie budownictwa socjalnego i komunalnego
- Wsparcie społecznego budownictwa czynszowego
- Termomodernizacja
- Społeczna agencja najmu
Osoby lub instytucje, które są szczególnie zainteresowane którymś z programów mogą skorzystać z zamieszczonych w broszurze kodów QR. Wystarczy szybki skan telefonem, by wprost przenieść się na stronę internetową poświęconą danemu z programów.
Zachęcamy do lektury i popularyzacji informacji o broszurze. Zamieszkajmy na swoim! Linki są na stronie ministerstwa: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/zamieszkaj-na-swoim--przewodnik-po-rzadowych-programach-mieszkaniowych.