Ministerstwo Rolnictwa uspokaja handlowców: kwiaty które nie zostały sprzedane zostaną odkupione

Od poniedziałku m.in. regionalne oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaoferują możliwość nabycia roślin, które nie zostały sprzedane w związku z zamknięciem cmentarzy. Na ten cel dla zostanie przekazane 180 mln zł - poinformowały na wspólnej konferencji wiceszefowe Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W sobotę w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja wiceszefowej tego resortu Anny Gembiskiej i wiceszefowej Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii Olgi Semeniuk. Tematem była pomoc rządowa dla przedsiębiorców, który zanotują spadki sprzedaży przez zamknięcie cmentarzy.

"Chciałabym przede wszystkim powiedzieć wszystkim przedsiębiorcom, że nie pozostaną sami i państwo polskie wykaże się wsparciem finansowym"

podkreśliła wiceszefowa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii Olga Semeniuk.

Wskazała, że na pomoc dla wszystkich przedsiębiorców, którzy zanotują spadki w związku z zamknięciem cmentarzy ministerstwo ma przygotowane 180 mln zł.

"To jest początek tego wsparcia dla tych wszystkich przedsiębiorców, którzy nie sprzedadzą zniczy, nie sprzedadzą kwiatów" – powiedziała Semeniuk.

Z kolei wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka przypomniała, że zgodnie z piątkową zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego rząd przygotowuje system pomocy dla tych przedsiębiorców, którzy w związku z zamknięciem cmentarzy będą mieli mniejsze dochody i obroty.

"Mamy świadomość, że ta decyzja pociągnie dla nich niekorzystne skutki, w związku z tym od poniedziałku regionalne oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa zaoferują im możliwość nabycia kwiatów i roślin, które nie zostały sprzedane w związku z decyzją o zamknięciu cmentarzy" – zaznaczyła wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

"Oczywiście decyzję pozostawiamy producentom i sprzedawcom, jeśli będą oni chcieli dalej sprzedawać swoje produkty już po otwarciu cmentarzy, będą mieli taką możliwość, jeżeli jednak uznają, że chcą skorzystać z tej pomocy, będą mogli zgłosić się do regionalnych oddziałów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, które będą przyjmowały te informacje, a później będą mogły udzielać pomocy"

poinformowała.

Gembicka wyraziła nadzieję, że ta pomoc pozwoli przedsiębiorcom, dla których początek listopada jest okresem największej aktywności, w pewien sposób zrekompensować straty, które zostały poniesione w związku z decyzją o zamknięciu cmentarzy.

Wiceszefowa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii podziękowała samorządom, które włączyły się w akcję pomocy i solidarności społeczności.

Źródło

Skomentuj artykuł: