Moody’s podtrzymał ratingi Banku Pekao

Agencja ratingowa Moody’s Investors Service podtrzymała w piątek oceny ratingowe Banku Pekao S.A. na dotychczasowym poziomie, perspektywa ratingowa pozostała stabilna.

Moody’s poinformował, że ocena ratingowa Banku Pekao odzwierciedla jego odbudowującą się rentowność, która zostanie dodatkowo wzmocniona przez wzrost stóp procentowych, wysokie współczynniki kapitałowe oraz bardzo ograniczoną ekspozycję na kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich.

Agencja podkreśla dobre pokrycie rezerwami stosunkowo wysokiego wskaźnika kredytów zagrożonych (NPL). Ocena Moody’s odzwierciedla również duże bufory płynnościowe banku i jego niskie uzależnienie od funduszy rynkowych.

Aktualne oceny ratingowe Moody’s dla Banku Pekao są następujące:

  •     długoterminowa ocena depozytów: „A2”; perspektywa: „Stabilna”;
  •     krótkoterminowa ocena depozytów: „P-1";
  •     ocena indywidualna (BCA): „baa2";
  •     skorygowana ocena indywidualna (Adjusted BCA): „baa2";
  •     długoterminowa ocena ryzyka kontrahenta (CRR): „A2”;
  •     krótkoterminowa ocena ryzyka kontrahenta (CRR): „P-1”;
  •     długoterminowa opinia o ryzyku kontrahenta (CRA): „A2(cr)";
  •     krótkoterminowa opinia o ryzyku kontrahenta (CRA): „P-1(cr)".

Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z ponad 240 mld zł aktywów. Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów, Bank Pekao obsługuje ponad 5,9 mln klientów. Jako wiodący bank korporacyjny w Polsce, obsługuje co drugą korporację w Polsce. Status banku uniwersalnego opiera się na wiodącej na rynku pozycji w private banking, zarządzaniu aktywami i działalności maklerskiej. Zróżnicowany profil działalności Banku Pekao jest wspierany przez wiodący na rynku bilans i profil ryzyka odzwierciedlony w najniższych kosztach ryzyka, silnych wskaźnikach kapitałowych i odporności na warunki makroekonomiczne (jest na drugim miejscu wśród 50 najbardziej odpornych banków w Europie w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez EBA).

Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed). Pekao jest jedną z najbardziej dywidendowych spółek giełdowych w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat, wypłacając łącznie 20 mld zł w ciągu dekady.

Źródło

Skomentuj artykuł: