W formie specjalnego filmiku, Białowieski Park Narodowy zachęca turystów do odwiedzin w Rezerwacie Pokazowym Żubrów, gdzie są nie tylko żubry, ale też inne zwierzęta. Obowiązują obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa, ale odwiedziny są możliwe.
Białowieski PN jest ponownie dostępny dla turystów od 20 kwietnia, wcześniej czasowo obowiązywał zakaz wstępu ze względu na epidemię koronawirusa.
Białowieski PN jest najstarszym parkiem narodowym w Polsce. Rezerwat pokazowy to jedno z najchętniej i najczęściej odwiedzanych miejsc w tym parku. Białowieskie PN podał, że w 2019 r. rezerwat pokazowy odwiedziło ok. 170 tys. turystów z kraju i zagranicy.
Park przypomina, że na terenie rezerwatu pokazowego oprócz żubrów są też wilki, łosie, ryś, jelenie, sarny czy koniki polskie.
Park zachęca teraz do wizyt w Rezerwacie Pokazowym Żubrów (RPŻ), bo kupując bilet można także wesprzeć park w zapewnieniu opieki zwierzętom, które tam przebywają. Zachętę zamieszczono np. w formie filmu zamieszczonego np. na stronie parku poświęconego żubrom, zapowiadane są kolejne.
"Utrzymanie czworonożnych podopiecznych Rezerwatu Pokazowego Żubrów, zapewnienie im paszy i właściwej opieki nie zostało zawieszone na czas epidemii wirusa COVID-19, a jest niezależne od zaistniałych trudności. Jednak konieczność czasowego zamknięcia RPŻ dla odwiedzających uszczupliła znacznie środki Parku przeznaczone na ten cel. Tym serdeczniej zapraszamy do wizyty w RPŻ obecnie, gdy wiosenna pogoda i budząca się przyroda sprzyjają odpoczynkowi na świeżym powietrzu"
Według obowiązujących zasad ostrożności związanych z epidemią, jednocześnie na terenie Rezerwatu Pokazowego Żubrów może przebywać maksymalnie 40 osób jednocześnie. Obowiązuje zachowywanie dystansu. Nieczynne są place zabaw, a także pawilon edukacyjny. Bilety wstępu można kupować zarówno w internecie, jak i w kasie na miejscu. Przy kasie, jednocześnie nie może być więcej niż cztery osoby.
Białowieski PN apeluje również do turystów o ostrożność ze względu na panujące wysokie zagrożenie pożarowe z powodu suszy.
"W kompleksach leśnych całej Polski, a więc i Puszczy Białowieskiej utrzymuje się bardzo niebezpieczna sytuacja pożarowa i związana z tym wysoka palność lasów. Należy mieć na uwadze, że za ok. 90 proc. pożarów lasów odpowiada ludzka nieostrożność lub umyślne podpalenia. Odbudowa różnorodności biologicznej ekosystemu po pożarze może trwać do kilkudziesięciu lat. Dlatego tak ważna jest nasza świadomość w kwestii zagrożenia pożarowego oraz edukacja w tym zakresie"