"Na korzyść mieszkańców". Polsko-czeski kryzys ws. Turowa przezwyciężony

- Polsko-czeskie porozumienie ws. funkcjonowania kopalni węgla w Turowie zostało zawarte na korzyść mieszkańców tego regionu - poinformowała czeska minister środowiska Anna Hubaczkova.

W Jeleniej Górze odbyło się I posiedzenie polsko-czeskiej Wspólnej Komisji powołanej na mocy Umowy polsko-czeskiej ws. Turowa, z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, a także dwustronne konsultacje polsko-czeskie w obszarze środowiska.

Na wspólnej konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anny Moskwy oraz czeskiej minister środowiska Anny Hubaczkovej, przypomniano, że 3 lutego br. podpisano międzyrządową umowę ws. funkcjonowania kopalni węgla brunatnego Turów.

"W tej umowie zostało zawartych bardzo wiele punktów, które mają być zrealizowane. Dzisiaj, jako obie uczestniczyłyśmy w tym spotkaniu dzisiejszym, otwierającym, gdzie m.in. dowiedzieliśmy się, że już 20 punktów z tych zaplanowanych 90 zostało zrealizowanych i ta współpraca odbywa się na bardzo dobrym poziomie"

- powiedziała Hubaczkova.

Wskazała, że "porozumienie zostało zawarte na korzyść mieszkańców tego regionu". "Dlatego m.in. jest stworzony fundusz na wspieranie wspólnych projektów. Dlatego dzisiaj również rozmawialiśmy o tym, jakie będą zasady, jak będzie wykorzystywany ten fundusz tak, aby realizowane z niego projekty były korzystne dla mieszańców po obu stronach granicy" - tłumaczyła czeska minister.

Hubaczkova poinformowała, że odbyły się również pierwsze pomiary, jeśli chodzi o obciążenia hałasem, zanieczyszczenia powietrza. "Te wyniki były bardzo korzystne, nie wykazały tam zanieczyszczenia. Również była przekazana informacja, że ściana filtracyjna, której budowa jest częścią umowy, zostanie zakończona w planowanym terminie do 30 czerwca" - powiedziała.

Czeska minister przekazała, że strona polska zaoferowała Czechom wsparcie przy realizacji czeskiej prezydencji.

3 lutego br. premier Mateusz Morawiecki i szef rządu Czech Petr Fiala podpisali w Pradze umowę "między Rządem RP a Rządem Republiki Czeskiej o współpracy w zakresie odnoszenia się do skutków na terytorium Republiki Czeskiej wynikających z eksploatacji kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów". Zakłada ona zapłatę przez Polskę 35 mln euro rekompensaty, oraz dodatkowo 10 mln euro od Fundacji PGE dla kraju libereckiego. 

Źródło

Skomentuj artykuł: