Na Święta kupimy mniej żywności i prezentów niż rok temu

Prawie 40 proc. badanych deklaruje, że w tym roku na Święta Bożego Narodzenia kupi mniej produktów żywnościowych, a 36 proc. mniej prezentów niż rok temu - wynika z badania dotyczącego planowanych wydatków na Święta.

Jak przekazano w piątkowej informacji prasowej dot. badania, prawie 40 proc. badanych zadeklarowało, że kupi mniej produktów żywnościowych na Święta niż rok temu. Ale 34 proc. kupi tyle samo produktów żywnościowych co na Święta 2021 roku, a kolejne 3 proc. ankietowanych nawet więcej. Aż 17 proc. nie ma zdania na ten temat - dodano. Zaznaczono, że 6 proc. pytanych nie obchodzi Świąt i w związku z tym nie kupuje żywności z tej okazji.

Podobne wyniki otrzymano na pytanie o zakupy prezentów świątecznych. 36 proc. Polaków twierdzi, że kupi ich mniej niż rok wcześniej, a 31 proc., że tyle samo. "Jedynie 6 proc. chce ich kupić więcej, a 20 proc. nie ma zdania na ten temat" - przekazano. 6 proc. nie obchodzi Świąt, w związku z tym nie kupuje prezentów z tej okazji.

Według autorów badania ankietowani "odczuwają wysoką inflację i utratę siły nabywczej".

Wskazano, że ponad 1/3 ankietowanych liczy się z ograniczeniami zakupów na świąteczny stół oraz pod choinkę. Wprawdzie respondenci pomiędzy 18. i 24. rokiem życia deklarują, że ich zakupy - zarówno żywnościowe, jak i prezenty - będą bardziej obfite, ale osoby po 45. roku życia znacznie częściej twierdzą, że dokonają mniejszych zakupów żywnościowych niż rok wcześniej (45 proc. vs. 39 proc. dla całej populacji).

Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym Ariadna 25-28.11.2022, na ogólnopolskiej próbie 1052 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Skomentuj artykuł: