Nagina prawa fizyki i informatyki. IBM zaprezentował najpotężniejszy komputer kwantowy w Europie

IBM zaprezentował jeden z najpotężniejszych komputerów kwantowych w Europie. To pierwszy tego rodzaju komputer w Niemczech. Aby działać nagina prawa fizyki i informatyki. IBM ma nadzieję, że w ciągu dwóch lat skonstruuje komputer kwantowy 37 razy szybszy.

 

Podczas wydarzenia w swojej niemieckiej siedzibie IBM oznajmił, że Q System One jest „najpotężniejszym komputerem kwantowym w Europie w kontekście przemysłowym”.

Komputer kwantowy ma znajdować się w Ehningen, około 20 kilometrów na południowy zachód od Stuttgartu. Będzie obsługiwany przez niemiecki instytut badawczy Fraunhofer. Jest to pierwszy komputer kwantowy tej firmy używany poza Stanami Zjednoczonymi.

Zwykłe współczesne komputery przetwarzają funkcje w sposób binarny, wykonując zadania, które wykorzystują fragmenty danych, które zawsze mają wartość 1 lub 0. Komputery kwantowe wykorzystują cząstki subatomowe do wykonywania obliczeń z dużo większą prędkością niż istniejące superkomputery, a dane mogą mieć zarówno 1 lub 1 i 0 w tym samym czasie.

Fragmenty danych na komputerze kwantowym, znane jako kubity (skrót od „bitów kwantowych”), znacznie zwiększają jego moc obliczeniową.

Maszyna jest umieszczona w szklanej kostce o wysokości 2,7 metra, która chroni kubity przed hałasem i innymi zakłóceniami fizycznymi, na które mogą być wrażliwe.

Firmy mają nadzieję wykorzystać moc komputerów kwantowych do potencjalnego opracowywania nowych materiałów, leków lub sztucznej inteligencji (AI). Komputer działa od lutego, ale jego premiera została przełożona z powodu pandemii.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, która posiada tytuł doktora chemii kwantowej z czasów, gdy była naukowcem w byłych Niemczech Wschodnich, nazwała komputer „cudem technologii”. Przemawiając za pośrednictwem wideo, Merkel powiedziała, że może on odegrać „kluczową rolę w naszych wysiłkach na rzecz suwerenności technologicznej i cyfrowej oraz oczywiście wzrostu gospodarczego”.

Patrząc w przyszłość Niemiecki rząd ogłosił w zeszłym miesiącu, że do 2025 r. planuje zainwestować około 2 miliardów euro (2,4 miliarda dolarów) w badania nad technologią kwantową. Instytut Fraunhofera poinformował, że będzie współpracował z niemieckimi firmami i innymi organizacjami badawczymi, aby wykorzystać komputer kwantowy do pogłębienia wiedzy na temat obliczeń kwantowych i eksperymentowania z praktycznymi zastosowaniami.
Projekt, sfinansowany przez niemieckich podatników, będzie kosztował około 40 milionów euro w ciągu najbliższych czterech lat.

Komisja Europejska chce, aby Unia Europejska opracowała swój pierwszy komputer kwantowy przed końcem dekady.

Martin Jetter, prezes IBM na Europę, Bliski Wschód i Afrykę, powiedział, że IBM pracuje nad stworzeniem stabilnego komputera kwantowego zdolnego do obsługi ponad 1000 kubitów do 2023 roku.

Źródło

Skomentuj artykuł: