Najmniej biurowców w budowie w stolicy od 2009

W 2021 r. całkowite zasoby powierzchni biurowej w Warszawie wyniosły ponad 6,15 mln mkw., a do użytku oddano ponad 324 tys. mkw. powierzchni biurowej. Do końca br. do użytku oddane zostaną wszystkie projekty biurowe, których realizacja rozpoczęła się jeszcze przed wybuchem pandemii. To tylko niektóre wnioski wynikające z podsumowania 2021 r. na warszawskim rynku biurowym opracowanego przez firmę doradczą Cushman & Wakefield.

Na rynku biurowym wysoki poziom inflacji oznacza przede wszystkim wyższe koszty budowy i wykończenia powierzchni oraz wzrost kosztów eksploatacyjnych, których główną składową są rosnące ceny energii, usług komunalnych i koszty pracy.

W 2021 r. do największych projektów, które uzyskały pozwolenie na użytkowanie, można zaliczyć: Warsaw Unit (Ghelamco - 56 400 mkw.), Skyliner (Karimpol - 48 500 mkw.), Generation Park Y (Skanska Property Poland - 44 200 mkw.). 

Na koniec 2021 r. w Warszawie w budowie znajdowało się około 308 000 mkw. powierzchni biurowej planowanej do oddania w latach 2022-2024, co jest najniższą wartością od 2009 r.

- Według szacunków C&W w 2022 r. oddanych do użytku zostanie ok. 220 000 mkw., z czego znaczna część to projekty, których budowa rozpoczęła się jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19. Ograniczenie liczby nowych budynków wprowadzanych na warszawski rynek biurowy, obserwowane od marca 2020 r., doprowadzi to do znaczącego spadku podaży nowej powierzchni biurowej, a oczekiwana luka podażowa może potrwać nawet do 2025 r. Niemniej jednak, część deweloperów intensyfikuje swoją aktywność związaną z przygotowaniem inwestycji, chcąc wykorzystać moment mniejszej konkurencji - mówi Jan Szulborski, Senior Consultant, Consulting & Research w C&W. - W ciągu najbliższych dwunastu miesięcy możemy spodziewać się ogłoszenia nowych projektów, które będą realizowane na zasadach spekulacyjnych wraz z poprawą sentymentu na rynku. Znaczna część tych inwestycji będzie zlokalizowana w największych strefach biurowych, takich jak: Centralny Obszar Biznesu, Centrum Zachód czy Mokotów - dodaje Szulborski.

- Relatywnie wysoki współczynnik pustostanów przekłada się na 778 400 mkw. powierzchni biurowej dostępnej na wynajem od zaraz. Oczekujemy, że w najbliższych 12. miesiącach będziemy obserwować stopniową kompresję dostępnej powierzchni biurowej, dzięki rosnącej aktywności najemców, zwłaszcza dużych podmiotów. Dodatkowo, warto odnotować, że poziom wynajęcia projektów oddanych do użytku w 2021 r. wyniósł ponad 94%, co potwierdza zdrowe fundamenty rynku w czasie podwyższonej niepewności ekonomicznej - mówi Katarzyna Lipka, Head of Consulting & Research w Cushman & Wakefield.

Według wstępnych szacunków popyt na powierzchnie biurowe w 2022 r. będzie kontynuował stopniowy trend wzrostowy, który rozpoczął się w drugiej połowie 2021 r.

Po korekcie stawek czynszu w 2020 r., stawki bazowe za najlepsze powierzchnie biurowe wyniosły 23,00-25,00 euro/mkw./miesiąc w strefie Centrum oraz 13,50-16,50 euro/mkw./miesiąc w lokalizacjach poza centralnych. W kolejnych kwartałach eksperci C&W spodziewają się dalszej stabilizacji czynszów bazowych przy jednoczesnym ograniczaniu pakietu zachęt wynikającym ze wzrostu kosztów budowy i aranżacji powierzchni biurowych.

Źródło

Skomentuj artykuł: