Litwa buduje największy kampus technologiczny w Europie. Projekt o wartości 100 mln euro oznacza przebudowę obszaru o powierzchni 55 tys. mkw.
Największy kampus technologiczny w Europie budowany jest w Wilnie. To element planów Litwy, aby stać się nowym centrum technologicznym krajów bałtyckich. Projekt o wartości 100 milionów euro oznacza przebudowę obszaru o powierzchni 55 000 metrów kwadratowych, na którym pomieścić ma się 5 tys. pracowników technologicznych.
Pod względem powierzchni nowy kampus przewyższy Station F w Paryżu, która obecnie posiada tytuł największego obiektu startupowego w całej Europie. Inspiracją dla projektu, który jest realizowany w ramach litewskiego programu infrastrukturalnego Tech Zity, były projekty renowacji kultowych obiektów w Wielkiej Brytanii, w tym galerii Tate Modern.
Pracownicy Tech Zity mają przystąpić do renowacji szeregu fabryk tekstylnych zlokalizowanych w przemysłowej części Wilna, zachowując wysokość starych pięter przekraczającą siedem metrów. Projekt ma na celu zachęcenie pracowników technologicznych do powrotu do biura po pandemii.
Krajowy ekosystem technologiczny rozwija się w szybkim tempie od dekady, co potwierdził w rozmowie z CNBC Darius Zakaitis, założyciel Tech Zity.
"Kiedy zaczynałem 30 lat temu, w litewskim systemie technologicznym zatrudnionych było 200 osób" - powiedział Zakaitis. "Teraz jest ich 18 tysięcy" - stwierdził. "To rezultat dekady, w której młodzi, aktywni ludzie codziennie tworzyli nowe firmy. Niektóre z nich odniosły duży sukces" - powiedział. - dodał.
Wilno, drugie co do wielkości miasto w krajach bałtyckich, jest ośrodkiem wschodzącej branży technologicznej, która obejmuje największe "jednorożce" ("unicorn" - firmy wyceniane na ponad 1 miliard dolarów), takie jak firma Vinted zajmująca się odzieżą używaną i spółka Nord zajmująca się cyberbezpieczeństwem. Nord ma własny kampus w Wilnie, około 300 metrów od Tech Zity, podczas gdy siedziba Vinted znajduje się około 200 metrów dalej.
Nowy kampus Tech Zity będzie obejmował przestrzenie coworkingowe, restauracje i bary, a także obiekty kulturalne i edukacyjne.
Zauważył również, że litewskie firmy technologiczne czerpią około 99% swoich przychodów z zagranicy. Dodał, że krajowa scena technologiczna podąża śladami Izraela, który odniósł kilka globalnych sukcesów, takich jak firma z branży autonomicznej motoryzacji Mobileye i firma mapowa Waze.
Tech Zity zarządza trzema kampusami technologicznymi w Wilnie, w tym Tech Park, Tech Loft i Tech Spa, które są siedzibą takich firm jak Google, Bored Panda i Kilo Health. Nawet Netflix wykorzystał obiekty Tech Zity do kręcenia niektórych filmów.
Tech Zity zajmuje obecnie powierzchnię 20 tys. m2 i zamierza osiągnąć 80 tys. m2 w dłuższej perspektywie, poprzez nowe kampusy, rozwój istniejących obiektów i podejmowanie dodatkowych projektów.
Litwa uważana jest za jedno z czołowych miejsc dla technologicznych startupów w Europie Środkowo-Wschodniej. Główne czynniki, które przyczyniły się do tego sukcesu, to m.in.:
Zasoby ludzkie: Litwa ma jeden z najwyższych wskaźników liczby absolwentów szkół wyższych w Europie. Co więcej, wielu Litwinów zna angielski, a kraj ten jest również znany z dobrego szkolnictwa technicznego i inżynieryjnego.
Infrastruktura: Litwa posiada jedno z najszybszych połączeń internetowych na świecie, co czyni ją atrakcyjną dla firm technologicznych.
Przyjazne dla biznesu regulacje: Litewski rząd zainicjował wiele inicjatyw mających na celu promowanie startupów, takich jak e-rezydencja, specjalne "wizy" dla startupów i fundusze na innowacje.
Finansowanie: W kraju działa sporo funduszy venture capital oraz aniołów biznesu, którzy inwestują w lokalne startupy.
Jednym z najbardziej znanych litewskich startupów technologicznych jest Vinted, platforma handlowa dla ubrań używanych, która stała się jednym z największych unicornów w Europie. Inne popularne startupy to TransferGo (usługi finansowe), Oberlo (e-commerce), Trafi (planowanie podróży miejskich), i wielu innych.