Do kasyna, czy legalnego salonu gier, może wejść jedynie osoba dorosła. Natomiast w internecie pułapki związane z hazardem czyhają także na nastolatków. A późniejszy nałóg, który zawsze przynosi katastrofalne skutki, z reguły zaczyna się od „niewinnej” zabawy. Stąd kampania mająca ostrzec młodych ludzi przez ryzykiem.
Krajowa Administracja Skarbowa to jednostka podległa Ministerstwu Finansów, do której zadań należy m.in. dbanie o realizację dochodów z tytułu podatków, czy ochrona interesów Skarbu Państwa. A więc również zwalczanie nielegalnej organizacji gier hazardowych pod dowolną postacią.
Nie chodzi jednak tylko o egzekwowanie należności lub likwidowanie trefnych salonów gier z „jednorękimi bandytami”, ale również działalność profilaktyczną, mającą zapobiegać skutkom patologii, a nie jedynie reagować, gdy już zaistniały. Dlatego w tym tygodniu ruszyła kolejna edycja ogólnopolskiej akcji „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”. Bardzo ważnej, bo skierowanej do młodzieży, uczniów ostatnich klas szkół podstawowych i ich nieco starszych kolegów.
To może być pewną niespodzianką, bo przecież oni nie mogą jeszcze wejść do kasyna, ani zarejestrować się na stronie oferującej gry hazardowe, gdzie trzeba podać dane personalne, włącznie z datą urodzenia. Inicjatywa KAS wiąże się jednak z innymi czyhającymi zagrożeniami - według ekspertów osoby w tak młodym wieku są szczególnie podatne na uzależnienia, które mogą mieć fatalne wpływ na ich dorosłe życie.
„Mogą zetknąć się z propozycją udziału w zabronionych dla nich grach hazardowych. Chcemy by były świadome tego jakie zagrożenia związane są z hazardem i nie dały się namówić na korzystanie z nielegalnych gier" – tłumaczył szef Krajowej Administracji Skarbowej Bartosz Zbaraszczuk.
„Naszym celem jest też uświadomienie rodziców, że jeśli dzieci grają hazardowo, to w dużej mierze wynika to z braku świadomości zagrożeń u dorosłych. Dzieci uczą się różnych zachowań właśnie od nich. Jeśli rodzic sam wie, czym jest hazard, to dziecko również będzie o tym wiedzieć” – tłumaczą inicjatorzy akcji.
W Polsce tylko osoby pełnoletnie mogą obstawiać zakłady bukmacherskie, czy wejść do salonów gier prowadzonych przez Totalizatora Sportowego. Do tej spółki należy też jedyne legalne w naszym kraju internetowe „kasyno”.
Niestety, w sieci nie brakuje oferty nielegalnie organizowanych gier. Inicjatorzy kampanii „Hazard? Nie daj się wciągnąć!” zwracają uwagę, że nowicjuszom często oferowana jest możliwość darmowej gry, co ma być pozornie niewinną rozrywką, ale dla niektórych może skończyć się uzależnieniem.
„Popularnym zjawiskiem jest również oferowanie nagród w postaci wirtualnych żetonów, którymi gracze mogą posługiwać się podczas kolejnych gier. Witryny internetowe oferują różnego rodzaju nielegalne gry, w tym ruletkę i pokera, a kolorowa grafika z realistycznym dźwiękiem i obrazem może być bardzo atrakcyjna dla osób młodych” – tłumaczą.
Eksperci zwracają uwagę na jeszcze jeden wątek. Bardzo istotny, pomimo że nie związany bezpośrednio z kwestiami materialnymi. Choć gra oferowana nieletnim niby jest darmowa, nie trzeba wpłacać żadnych pieniędzy, a używane żetony są jedynie wirtualne, to i tak wywołuje ona emocje związane z rywalizacją, chęć wygranej, a to właśnie jest kluczowe zagrożenie i wstęp do uzależnienia.
Startująca kampania nie jest organizowana po raz pierwszy. W poprzednich edycjach odbyło się w szkołach na terenie całego kraju niemal 5 tysięcy spotkań, w których uczestniczyło prawie 192 tysiące osób, głównie uczniów.
Także w nowej edycji można skorzystać z takiej możliwości.
„Izby administracji skarbowej (IAS) organizują spotkania w szkołach na terenie swoich województw. Szkoły, które są zainteresowane współpracą i organizacją spotkań z przedstawicielami KAS prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres koordynatora ze swojego województwa” – informuje Krajowa Administracja Skarbowa.
Adresy e-mail koordynatorów dostępne są na stronie https://www.gov.pl/web/kas/zglos-szkole
Hazard niemal we wszystkich państwach na świecie podlega – bardziej lub mniej restrykcyjnej – regulacji prawnej. Regulacja prawna hazardu jest dokonywana z uwagi na względy społeczne, w tym realne zagrożenie uzależnienia od hazardu. Również w Polsce urządzanie i prowadzenie gier hazardowych jest regulowane i nadzorowane przez państwo. Podstawowym aktem prawa, normującym ten obszar, jest ustawa z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Tutaj więcej o zagrożenia wynikających z nielegalnego hazardu https://www.gov.pl/web/kas/nielegalny-hazard
Urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych i gier na automatach, jest dozwolone wyłącznie na zasadach określonych w ww. ustawie, która wprowadziła szereg warunków i ograniczeń dotyczących tej działalności. Zgodnie z tymi przepisami, wstęp do ośrodków gier oraz do punktów przyjmowania zakładów wzajemnych, dozwolony jest dla osób, które ukończyły 18 lat, a w grach hazardowych mogą uczestniczyć wyłącznie osoby pełnoletnie.