Nielegalny tytoń w przesyłkach kurierskich

41 kg nielegalnego tytoniu wykryli funkcjonariusze KAS podczas kontroli paczek w oddziale jednej z firm kurierskich w Białymstoku. Szacunkowa wartość rynkowa zabezpieczonej kontrabandy przekracza 28 tys. zł - podała dziś administracja celno-skarbowa.

 

Przesyłki były nadane w Polsce i miały trafić do odbiorców z województwa podlaskiego; zgodnie z deklaracją miały zawierać m.in. artykuły wędkarskie i odzież ochronną

poinformował st. asp. Maciej Czarnecki oficer prasowy podlaskiej KAS.

Po prześwietleniu mobilnym skanerem rtg okazało się, że w 15 takich przesyłkach znajduje się 41 kg tytoniu bez polskich znaków akcyzy. Towar zabezpieczono do wszczętych przez funkcjonariuszy KAS spraw karnych skarbowych.

Jak podał Czarnecki, od początku roku funkcjonariusze celno-skarbowi z Białegostoku podczas kontroli przesyłek kurierskich i pocztowych zabezpieczyli ponad pół tony nielegalnego tytoniu o wartości ponad 400 tys. zł.

Kontrole takich przesyłek prowadzone są nie tylko w magazynach, ale też przez grupy mobilne administracji skarbowej na drogach, nierzadko również z wykorzystaniem psów wyszkolonych do takich zadań i mobilnych skanerów rtg. Kontroli podlegają nie tylko przesyłki zagraniczne, ale i w obrocie wewnętrznym.

Według danych Krajowej Administracji Skarbowej jednym z popularniejszych towarów, które grupy przestępcze próbują przemycać zza wschodniej granicy w przesyłkach kurierskich, adresowanych do Polski lub do Europy Zachodniej, są papierosy.

Podlaska KAS znajduje tam też towary podrabiane, które potencjalnie mają trafiać do Polski, np. do sprzedaży na bazarach, m.in. kosmetyki, leki lub suplementy. W ub. roku była też np. próba dostarczenia do Polski w ten sposób transportu podrabianych butów sportowych z Chin.

Źródło

Skomentuj artykuł: