Niemcy nacjonalizują gazowego giganta

W wyniku wstrzymania dostaw gazu z Rosji, rząd Niemiec staje się większościowym udziałowcem największego niemieckiego importera gazu ziemnego – firmy Uniper. Umowa zakłada, że rząd Niemiec będzie posiadał ok. 99 proc. udziałów w Uniperze, który tym samym zostanie znacjonalizowany – poinformowało dzisiaj w Berlinie niemieckie Ministerstwo Gospodarki.

Zawarcie umowy potwierdzili Uniper i jego spółka-matka Fortnum.

"W rezultacie rząd federalny przejmie łącznie 99 proc. Uniperu, tworząc w ten sposób przejrzystą strukturę własności, aby zabezpieczyć Uniper, a tym samym dostawy energii dla firm, zakładów użyteczności publicznej i konsumentów” – wyjaśniło Ministerstwo Gospodarki.

- Oznacza to, że Uniper należy do państwa niemieckiego – potwierdził minister gospodarki Robert Habeck (Zieloni). Jak dodał, krok ten stał się konieczny wobec pogarszającej się sytuacji - od 1 września Rosja wstrzymała dostawy gazu przez Nord Stream 1.

- Kraj jak na razie radzi sobie bardzo dobrze w tych warunkach, jednak sytuacja Uniperu się pogorszyła- dodał Habeck.

Podjęte przez niemiecki rząd środki stabilizacyjne wciąż mogą ulec zmianie, m.in. ze względu na to, że nadal czekają na akceptację ze strony Komisji Europejskiej – informuje portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

Jak przypomina RND, Fortum posiada obecnie prawie 78 proc. udziałów w Uniperze. Sama firma jest w prawie 51 proc. własnością państwa fińskiego. W lipcu rząd federalny, Uniper i Fortum uzgodniły już miliardowy pakiet ratunkowy, który zakładał mniejszościowy udział rządu niemieckiego.

Uniper, zaopatrujący w gaz zakłady komunalne i duże przedsiębiorstwa, popadł w problemy finansowe z powodu braku dostaw gazu z Rosji. Firma zapewnia ok. 40 proc. niemieckich dostaw gazu, mając kluczowe znaczenie dla dostaw gazu ziemnego w Niemczech. Ostatnio Uniper informował o stratach, przekraczających 100 mln euro dziennie.

RND zaznacza, że nacjonalizacja Uniperu ponownie stawia pod znakiem zapytania planowaną przez rząd dopłatę za gaz, którą od jesieni mieli być dodatkowo obciążeni użytkownicy.

- Dopłata gazowa będzie obowiązywać od 1 października. Jest to niezbędny środek, zapewniający stabilność i solidność finansową Uniper – oznajmił w środę minister Habeck. 

Źródło

Skomentuj artykuł: