Niemcy: Strajki na czterech lotniskach, odwołano setki lotów

Od rana w piątek trwają strajki ostrzegawcze na dwóch największych lotniskach w Nadrenii Północnej-Westfalii (Duesseldorf, Kolonia/Bonn) oraz na dwóch w Badenii-Wirtembergii (Stuttgart i Karlsruhe/Baden-Baden); odwołano setki lotów. 

Związek zawodowy Verdi oraz Niemiecki Związek Pracowników Służby Cywilnej domagają się 10,5-procentowej podwyżki wynagrodzeń – podała dpa.

W Stuttgarcie odwołane zostały wszystkie odloty i przyloty. Prawie wszystkie połączenia odwołano także z lotniska w Kolonii/Bonn. Lotnisko w Duesseldorfie chce utrzymać tego dnia możliwość lotów awaryjnych. Jak potwierdził rano rzecznik tego lotniska, 264 z 391 pierwotnie planowanych lotów zostało odwołanych.

Związki zawodowe wezwały do strajku pracowników obsługi naziemnej lotnisk, m.in. obsługi pasażerów, sektora ochrony ruchu lotniczego, osób zajmujących się przeprowadzaniem kontroli bezpieczeństwa. Z informacji związków zawodowych wynika, że tylko na lotnisku w Duesseldorfie strajkuje ok. 500 pracowników.

Protest związków zawodowych wynika z braku akceptacji oferty płacowej, złożonej pod koniec lutego przez rząd RFN i rządy landów. Trzecia runda negocjacji płacowych zaplanowana jest na 27-29 marca.

Źródło

Skomentuj artykuł: