Niemcy zasilą spółkę Gazprom Germania

Rząd Niemiec ogłosił we wtorek, że zamierza wesprzeć miliardami euro spółkę gazową Gazprom Germania, aby zapobiec jej upadłości i zapewnić bezpieczeństwo dostaw w kraju. W kwietniu władze niemieckie przejęły kontrolę nad tą spółką zależną rosyjskiego koncernu Gazprom.

Według informacji z kręgów rządowych w grę wchodzi suma 9-10 miliardów euro. W związku z tym planowana jest pomoc za pośrednictwem państwowego banku rozwoju KfW - pisze agencja dpa.

Gazprom Germania GmbH, była niemiecka spółka zależna rosyjskiego koncernu państwowego Gazprom, jest kluczowa dla dostaw gazu w Niemczech - uzasadnił rząd. Przedsiębiorstwo, które znalazło się w trudnej sytuacji z powodu rosyjskich sankcji, ma zostać uchronione przed niewypłacalnością dzięki pożyczce.

"Dzięki takiemu podejściu rząd federalny (Niemiec) zachowuje wpływ na tę część krytycznej infrastruktury energetycznej i zapobiega zagrożeniu bezpieczeństwa energetycznego"

podano.

Na początku kwietnia niemiecki rząd przejął kontrolę nad Gazprom Germania za pośrednictwem Federalnej Agencji ds. Sieci.

Źródło

Skomentuj artykuł: