Oczy całego świata zwrócone w kierunku Polski. Sesja chirurgii on-line w Poznaniu

12 europejskich klinik z ośmiu krajów weźmie dziś udział w 5. Europejskiej Sesji Chirurgii Laryngologicznej Live. Współorganizatorem wydarzenia, obserwowanego w sieci przez lekarzy z całego świata, jest poznańska Klinika Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej.

Jak poinformował w imieniu organizatorów prof. Witold Szyfter z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, w trakcie tego przedsięwzięcia zaprezentowane będą 23 operacje pokazujące różne metody usunięcia raka krtani, operacje fonochirurgiczne, czyli poprawiające głos, oraz usuwanie nowotworów niezłośliwych krtani.

Zabiegi te będą wykonywane z użyciem lasera CO2, chirurgii rabatowej, metod endoskopowych oraz dojścia zewnętrznego. Centralne studio będzie zlokalizowane w Poznaniu, zasiądzie w nim sześciu moderatorów z czterech krajów. Stąd będzie prowadzony komentarz, jak i całość działań logistycznych i organizacyjnych

podał prof. Szyfter.

Za każdym razem operacje w trakcie sesji śledzi kilkadziesiąt tysięcy osób z całego świata. W czasie trwania operacji uczestnicy będą mogli przesyłać pytania i komentarze, które zostaną omówione przez moderatorów po wszystkich operacjach.

W Poznaniu będziemy robili operację dwóch pacjentów z rakami krtani. Obydwaj będą operowani endoskopowo, z użyciem lasera CO2. Ta operacja endoskopowa powoduje, że ci chorzy nie będą mieli żadnych zewnętrznych cięć, żadnego preparowania tkanek i najdalej po dwóch dniach pójdą do domu. Nie będą mieli żadnej rurki tracheotomijnej, krtań zostanie zachowana

wyjaśnił prof. Szyfter.

Jeden pacjent ma wczesną odmianę raka krtani. Rak u drugiego pacjenta jest znacznie bardziej zaawansowany, w wielu innych ośrodkach ten pacjent miałby usuniętą krtań. My endoskopowo usuniemy raka i damy pacjentowi szansę życia z własną krtanią oraz z głosem, który nie będzie już taki dobry, ale będzie socjalnie wydolny

dodał.

W dotychczasowych czterech sesjach przebieg operacji śledziło ponad 100 tys. uczestników z ponad 120 krajów na świecie.

Przedsięwzięcie organizowane jest przez Klinikę Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej w Poznaniu, Europejskie Towarzystwo Laryngologiczne, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz Urząd Miasta Poznania.

Pierwsza poznańska transmisja live operacji częściowego wycięcia krtani z powodu raka miała miejsce w październiku 2009 r. Sesja ta trwała około dwóch godzin, uczestniczyło w niej ponad 700 osób.

Źródło

Skomentuj artykuł: