Zrobiło się ciepło, a mimo to nie maleje popyt na węgiel, drewno i i inne rodzaje opału. Polska Grupa Górnicza S.A. kieruje do sprzedaży dla klientów indywidualnych cały wyprodukowany wolumen węgla opałowego.
W PGG wykorzystane są maksymalne moce produkcyjne i dystrybucyjne. Sprzedaż w sklepie internetowym wzrosła ponad 34-krotnie! Podobne wyniki notują inne spółki węglowe w Polsce. Widać, że odbiorcy obawiają się dalszych wzrostów cen surowców i kupują opał na zapas.
- Sklep internetowy PGG S.A. jest jedynym miejscem na rynku węgla opałowego w Polsce, gdzie paliwo nabyć można po atrakcyjnych cenach producenta na poziomie ok. tysiąca złotych za tonę węgla. Ceny obowiązujące we wszystkich pozostałych obszarach handlu (głównie w składach opałowych na terenie kraju) są 2,5-3 razy wyższe, zawierając w sobie m.in. koszty transportu i narzuconą przez pośredników marżę - wyjaśnia Tomasz Głogowski, rzecznik PGG.
Od początku tego roku do połowy maja w sklepie PGG S.A. sprzedano ok. 206 tys. ton węgla opałowego. To absolutny rekord i ponad 34 razy więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, gdy klienci kupili niespełna 6 tys. ton ekogroszku (od stycznia do maja 2021 roku).
Po decyzji o radykalnym rozszerzeniu od 11 marca 2022 r. dotychczasowej oferty workowanych ekogroszków o węgiel opałowy luzem z odbiorem własnym w kopalniach, około 30 tys. klientów, osób fizycznych nabyło już w ten sposób 153 tys. ton paliwa do celów grzewczych w gospodarstwach domowych. Systematycznie zwiększana jest ilość węgla sprzedawanego w e-sklepie: początkowy wolumen 2-3 tys. t na dobę w marcu podwojono do 5-6 tys. t obecnie.
- Sklep internetowy PGG S.A. odnotowuje gwałtowny wzrost zainteresowania i popytu: stronę sprzedaży węgla odwiedza od początku roku o 2300 proc. więcej internautów niż rok wcześniej - podkreśla rzecznik.
Dodatkowo – dbając o maksymalne łagodzenie rynkowych wstrząsów cenowych dla odbiorców indywidualnych węgla – do umów wiążących PGG S.A. z autoryzowanymi sprzedawcami wprowadzono nowe zapisy o cenach sugerowanych przez producenta. Obowiązują one od 1 kwietnia 2022 r. - Pośrednik mający zawartą umowę na zakup węgla opałowego produkowanego przez PGG S.A. musi ponadto prezentować ceny sprzedaży na stronie PGG S.A. tak, aby potencjalni nabywcy mieli możliwość ich porównania z cenami na rynku - wyjaśnia Głogowski.