Organizacje pożytku publicznego - to będzie rekordowy rok

Wysokość odpisu dla organizacji pożytku publicznego (OPP) wzrosła o połowę - do 1,5 proc. Ministerstwo Finansów szacuje, że dochody organizacji nie tylko nie zmaleją, ale wręcz wzrosną w stosunku do poprzedniego roku - o ok. 210 mln zł. Tak jak w poprzednich latach można przekazać podatek dowolnie wybranej organizacji.

Dzięki reformie Niskie Podatki część podatników przestała płacić PIT, co oznacza również brak możliwości dokonania odpisu na OPP. Dlatego resort finansów zadbał też o interes organizacji, które teraz otrzymywać będą 1,5 proc. podatku, zamiast 1 proc.

Podatek przestali płacić ci, którzy zarabiają stosunkowo niewiele, więc ich odpisy na OPP nie były wysokie. 

Jednocześnie wysokość odpisu wzrosła o połowę – do 1,5 proc. W efekcie Ministerstwo Finansów szacuje, że dochody OPP nie tylko nie zmaleją, ale wręcz wzrosną w stosunku do poprzedniego roku o ok. 210 mln zł

Z roku na rok Polacy coraz chętniej angażują się w przekazywanie środków na rzecz OPP. W 2004 r. swój 1 proc. podatku przekazało 80 tys. podatników na kwotę niespełna 10 mln zł. W ubiegłym roku swoje pieniądze dla OPP ofiarowało 15,9 mln podatników, czyli około 75 proc. rozliczających się osób, a organizacje otrzymały łącznie ponad 1,1 mld zł.

Podatnik rozliczający PIT za 2022 rok może zadeklarować przekazanie 1,5 proc. swojego podatku dla dowolnie wybranej OPP, która znajduje się w wykazie organizacji uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku. Aby przekazać 1,5 proc. podatku, wystarczy wskazać w zeznaniu podatkowym wybraną organizację i podać jej nr KRS.

Więcej informacji na temat przekazywania 1,5 proc. OPP 

Źródło
Tagi

Skomentuj artykuł: