Orlen będzie produkował energię wiatrową

Jak podał specjalistyczny serwis rynku energetycznego Enerdata PKN Orlen właśnie złożył do regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku projekt budowy na Bałtyku morskiej farmy wiatrowej.

Projekt Orlenu zakłada budowę farmy o docelowej mocy 1,2 GW na obszarze 131 km kw u wybrzeża Choczewa i Łeby. Koncern posiada już gwarancję podłączenia nowych instalacji do sieci energetycznej. W tej chwili rozpoczął poszukiwania partnerów - przemysłowych wykonawców instalacji oraz doradcę technicznego dla całego projektu.

Enerdata przypomina, że Orlen w realizowanej właśnie strategii zamierza się stać ważnym graczem europejskim w sektorze energetyki. Parę tygodni temu ogłosił oficjalnie przejęcie drugiego co do wielkości gracza na rynku paliw - Grupę Lotos. Lotos posiada rafinerię o mocy przerobowej sięgającej ponad 10 mln ton ropy oraz kilkaset stacji benzynowych.

W kwietniu koncern naftowy przejął grupę energetyczną Energa.

PKN Orlen oficjalnie ogłosił też zamiar przejęcia głównego dostawcę i producenta gazu w Polsce - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). Pierwsze rozmowy na ten temat już się rozpoczęły. Obie firmy, tj . Orlen i PGNiG są notowane na giełdzie, ale kontrolne pakiety posiada w nich Skarb Państwa.

Źródło

Skomentuj artykuł:

N