Orlen chce do 2050 r. osiągnąć neutralność emisyjną. Ponad 25 mld zł na inwestycje ograniczające emisję CO2

PKN Orlen szacuje, że wydatki inwestycyjne na projekty ograniczające emisję CO2 wyniosą do 2030 roku ponad 25 mld zł - podała grupa w komunikacie. Koncern planuje zredukować emisję CO2 na posiadanych aktualnie aktywach rafineryjnych i petrochemicznych o 20 proc. oraz w energetyce o 33 proc. CO2/MWh wyprodukowanej energii elektrycznej. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ogłosił dziś, że koncern do 2050 r. chce osiągnąć neutralność klimatyczną.

Grupa podała, że do 2050 roku zamierza osiągnąć neutralność emisyjną.

Zaplanowane wydatki mają dotyczyć m.in. projektów z zakresu efektywności energetycznej, inwestycji w morskie elektrownie wiatrowe, odnawialnych źródeł energii na lądzie, a także portfela inwestycji biopaliwowych.

"W ciągu 10 lat koncern zrealizuje ponad 60 projektów zwiększających efektywność energetyczną obecnie istniejących aktywów produkcyjnych" - napisano w komunikacie.

W obszarze biopaliw koncern zamierza zrealizować 5 znaczących inwestycji w produkcję biopaliw, w tym HVO, co-HVO, UCOME, bioetanol lignocelulozowy i biometan. Inwestycje te w perspektywie 2030 roku mają zwiększyć produkcję o ok. 500 tys. ton biopaliw rocznie.

"W ramach budowy nowych obszarów biznesowych koncern będzie koncentrował się na rozwoju nisko- i zeroemisyjnych źródeł wytwarzania, w tym przede wszystkim mocy wiatrowych oraz fotowoltaiki. Grupa Orlen będzie rozwijała również technologie wodorowe oraz rozbudowywała sieć dystrybucji paliw alternatywnych" - napisano w komunikacie.

Inwestycje realizowane w ramach strategii neutralności emisyjnej będą współfinasowane m.in. poprzez obligacje zrównoważonego rozwoju i zielone obligacje emitowane przez grupę na europejskim rynku kapitałowym.

Prezes PKN Orlen poinformował, na konferencji prasowej w Karpaczu, że Orlen „jest najlepiej przygotowaną do transformacji energetycznej firmą w Polsce”.

Obajtek oznajmił, że główne obszary to inwestycje w zeroemisyjne źródła wytwórcze, biododatki i bioaliwa oraz modernizacja aktywów. Zapowiedział m.in. że w celu sfinansowania nowych celów Orlen będzie emitował „zielone” obligacje i zamierza korzystać z nowych funduszy UE na transformację. Do 2050 r. koncern chce osiągnąć neutralność klimatyczną.

 

Źródło

Skomentuj artykuł: