Orlen przeznaczy 23 mld zł na inwestycje

PKN Orlen w 2023 r. przeznaczy 23 mld zł na inwestycje, a przychody mogą wynieść 400 mld zł - zapowiedział dzisiaj prezes koncernu Daniel Obajtek. Dodał, że Orlen "nie ma nadmiarowych zysków w stosunku do przychodów".

Prezes PKN Orlen pytany był dzisiaj w RMF FM o to, czy regulacje podatkowe dotyczące nadmiarowych zysków mogą uderzyć w PKN Orlen i w kierowców. Obajtek powiedział, że Orlen realizuje "potężny proces inwestycyjny" w ramach swojej strategii o wartości 140 mld zł. Jak mówił, "spółka w przyszłym roku planuje wydać na inwestycje 23 mld zł".

- Mamy zawarte umowy, te procesy są rozłożone w czasie, niektóre trwają 4-5 lat. To są zobowiązania, które mamy zaciągnięte w stosunku do firm, które realizują te inwestycje - zaznaczył Obajtek.

W sobotę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że szczegóły projektu dotyczącego opodatkowania nadmiarowych marż będą przedstawione w ciągu dwóch tygodni. Chcemy przewidzieć mechanizm odpisywania od podstawy opodatkowania inwestycji, żeby dać impuls inwestycyjny - dodał.

- W żadnym wypadku nie będziemy opodatkowywać dodatkowych dochodów, jeśli one będą pochodzić z rozszerzenia działalności i pozyskiwania nowych klientów - zapewnił Sasin.

Obajtek przyznał, że rozmawia z wicepremierem Sasinem na temat wprowadzenia podatku od nadmiarowych zysków.

- Tłumaczę (...) niejednokrotnie, także panu premierowi Sasinowi, że Orlen nie ma nadmiarowych zysków w stosunku do przychodów - powiedział w radiu Obajtek. Dodał, że w ciągu ostatnich 5 lat Orlen dokonał "dużych procesów inwestycyjnych", przejął także - jak mówił - dwa duże koncerny i jest w przededniu przejęcia "trzeciego dużego koncernu".

Nie może być na tym poziomie zysku jak w momencie, kiedy był stosunkowo niedużą firmą

ocenił Obajtek.

Prezes PKN Orlen zapowiedział, że w tym roku firma planuje przychody w wysokości ok. 300 mld zł, a po sfinalizowaniu połączenia z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem wyniosą nawet 400 mld zł.

Obajtek uważa, że te firmy, które mają "nadmiarowe zyski", powinny być opodatkowane.

- Jeżeli jakakolwiek firma wykorzystuje sytuację na rynku, powinna być opodatkowana od nadmiarowych zysków, natomiast PKN Orlen nie ma nadmiarowych zysków - powtórzył.

- Przez 5 lat wydaliśmy na inwestycje 40 mld zł, a Orlen osiągnął zysk 30 mld zł. Inwestujemy w elektrownie niskoemisyjne, inwestujemy w źródła niskoemisyjne, inwestujemy w modernizację rafinerii - mówił Obajtek.

Podał, że w tym roku Orlen szacuje "wszelkie daniny do budżetu państwa na około 44 mld zł".

- Również wypłacamy dywidendę naszym akcjonariuszom. W tym roku wypłaciliśmy 1,5 mld zł. W tym roku również inwestujemy około 15 mld zł w energetykę nisko- i zeroemisyjną, w rozwój detalu, rozwój petrochemii, inwestujemy w kwestie biometanowni - przypomniał Obajtek.

Źródło

Skomentuj artykuł: