Ostatni dzwonek na deklarację dot. składki zdrowotnej

Poniedziałek, 22 maja, jest ostatnim dniem na złożenie deklaracji z rocznym rozliczeniem składki zdrowotnej; ten obowiązek mają przedsiębiorcy na skali, liniowym PIT oraz ryczałcie - pisze "Rzeczpospolita".

Jak przypomina dziennik, przedsiębiorcy muszą złożyć roczne rozliczenie do ZUS.

- Poniedziałek 22 maja to ostatni dzień na złożenie deklaracji z rocznym rozliczeniem składki zdrowotnej. Ten obowiązek mają przedsiębiorcy na skali, liniowym PIT oraz ryczałcie - pisze "Rz".

Jak zauważa, doradca podatkowy w InFakt Piotr Juszczyk, wiele osób ma problemy z wysyłką deklaracji. 

- Podczas jej wypełniania w ZUS-owskim programie Płatnik często okazuje się, że dane w systemie nie zgadzają się z tym, co wyliczył przedsiębiorca. Niektórych danych nie ma w nim w ogóle. Powoduje to, że Płatnik nie chce przepuszczać deklaracji, wskazując, że są w nich błędy krytyczne

 – mówi w "Rz" Juszczyk. Jak dodał, w takiej sytuacji podatnik powinien wydrukować deklarację i wysłać ją w wersji papierowej.

- Rozliczenie sporządzamy w deklaracjach ZUS DRA (dla prowadzących działalność jednoosobowo) lub RCA (dla opłacających też składki za inne osoby), w których wykazujemy składkę zdrowotną za kwiecień. Do tych deklaracji została dołożona część o rocznym rozliczeniu - czytamy w "Rz".

Przedsiębiorcy, którym wychodzi nadpłata, znajdą na swoich kontach na platformie ZUS PUE wnioski o zwrot. Trzeba je zaakceptować do 1 czerwca. ZUS zwróci nadpłatę do 1 sierpnia br. Jeśli przedsiębiorca ma zaległości, kwota zwrotu zostanie odpowiednio pomniejszona.

Źródło

Skomentuj artykuł: