PAA wyda pierwszą opinię ws. małego atomu

Państwowa Agencja Atomistyki w najbliższych tygodniach opublikuje pierwszą w Polsce opinię ogólną nt. małych reaktorów jądrowych. Wierzymy, że będzie pozytywna - powiedział wiceprezes Orlen Synthos Green Energy Dawid Jackiewicz.

- Jesteśmy zupełnie spokojni o proces realizacji planu zarówno pierwszego reaktora BWRX-300, jak i całej floty, która była już zapowiadana wielokrotnie, a o której będziemy mówić w najbliższych dniach bardziej konkretnie, pokazując potencjalne lokalizacje w kraju - powiedział Jackiewicz podczas poniedziałkowej konferencji.

Dodał, że wybór technologii był poprzedzony dwuletnią analizą tego, jakie technologie na świecie mają największe szanse na komercjalizację

- Wybierając GE Hitachi zdecydowaliśmy się na dostawcę technologii, który zrealizował 67 projektów jądrowych w 10 różnych krajach, które funkcjonują, istnieją. (…) To jest dla nas uwiarygodnienie, że mamy do czynienia z partnerem, który nie zawiedzie na żadnym etapie procesu - podkreślił.

Dodał, że Orlen Synthos Green Energy zawarł też porozumienia z kanadyjskimi i amerykańskimi partnerami: Ontario Power Generation (OPG) oraz Tennessee Valley Authority (TVA), które już realizują te projekty. 

- Idziemy w ślad za nimi. Jesteśmy związani umowami, które pozawalają nam korzystać ze wszystkich ich doświadczeń - powiedział.

Jak przekazał, w najbliższych tygodniach Państwowa Agencja Atomistyki opublikuje pierwszą w Polsce opinię ogólną nt. małych reaktorów jądrowych

- Wierzymy, że będzie pozytywna, ona rozwiewa wszelkie wątpliwości co do bezpieczeństwa tego procesu 

podkreślił wiceprezes Orlen Synthos Green Energy.

Pod koniec marca Orlen Synthos Green Energy (OSGE), właściciel technologii GE Hitachi Nuclear Energy oraz pierwsi klienci z Ameryki Północnej - kanadyjskie Ontario Power Generation (OPG), oraz należący do rządu federalnego USA koncern Tennessee Valley Authority (TVA) podpisały umowę na przygotowanie projektu elektrowni z reaktorem BWRX-300. OSGE wraz z partnerami z USA i Kanady będzie współfinansować rozwój technologii GEH BWRX-300.

W Polsce Orlen Synthos Green Energy rozpoczął proces prelicencjonowania składając w lipcu 2022 r. do prezesa Państwowej Agencji Atomistyki wniosek o wydanie ogólnej opinii w sprawie technologii BWRX-300.

Źródło

Skomentuj artykuł: