Państwowa Agencja Atomistyki w najbliższych tygodniach opublikuje pierwszą w Polsce opinię ogólną nt. małych reaktorów jądrowych. Wierzymy, że będzie pozytywna - powiedział wiceprezes Orlen Synthos Green Energy Dawid Jackiewicz.
- Jesteśmy zupełnie spokojni o proces realizacji planu zarówno pierwszego reaktora BWRX-300, jak i całej floty, która była już zapowiadana wielokrotnie, a o której będziemy mówić w najbliższych dniach bardziej konkretnie, pokazując potencjalne lokalizacje w kraju - powiedział Jackiewicz podczas poniedziałkowej konferencji.
Dodał, że wybór technologii był poprzedzony dwuletnią analizą tego, jakie technologie na świecie mają największe szanse na komercjalizację.
- Wybierając GE Hitachi zdecydowaliśmy się na dostawcę technologii, który zrealizował 67 projektów jądrowych w 10 różnych krajach, które funkcjonują, istnieją. (…) To jest dla nas uwiarygodnienie, że mamy do czynienia z partnerem, który nie zawiedzie na żadnym etapie procesu - podkreślił.
Dodał, że Orlen Synthos Green Energy zawarł też porozumienia z kanadyjskimi i amerykańskimi partnerami: Ontario Power Generation (OPG) oraz Tennessee Valley Authority (TVA), które już realizują te projekty.
- Idziemy w ślad za nimi. Jesteśmy związani umowami, które pozawalają nam korzystać ze wszystkich ich doświadczeń - powiedział.
Jak przekazał, w najbliższych tygodniach Państwowa Agencja Atomistyki opublikuje pierwszą w Polsce opinię ogólną nt. małych reaktorów jądrowych.
- Wierzymy, że będzie pozytywna, ona rozwiewa wszelkie wątpliwości co do bezpieczeństwa tego procesu
Pod koniec marca Orlen Synthos Green Energy (OSGE), właściciel technologii GE Hitachi Nuclear Energy oraz pierwsi klienci z Ameryki Północnej - kanadyjskie Ontario Power Generation (OPG), oraz należący do rządu federalnego USA koncern Tennessee Valley Authority (TVA) podpisały umowę na przygotowanie projektu elektrowni z reaktorem BWRX-300. OSGE wraz z partnerami z USA i Kanady będzie współfinansować rozwój technologii GEH BWRX-300.
W Polsce Orlen Synthos Green Energy rozpoczął proces prelicencjonowania składając w lipcu 2022 r. do prezesa Państwowej Agencji Atomistyki wniosek o wydanie ogólnej opinii w sprawie technologii BWRX-300.