- Odzyskanie PKP Energetyka przez PGE wzmacnia bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w Polsce - mówi wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki podczas konferencji Polskiej Grupy Energetycznej.
3 kwietnia doszło do finalizacji transakcji przejęcia przez Polską Grupę Energetyczną udziałów PKP Energetyka od amerykańskiego funduszu CVC Partners. PGE nabyła 100% udziałów w spółce PKPE Holding sp. z o.o., a w konsekwencji 100% akcji w spółce PKP Energetyka S.A.
- Powrót spółki o tak istotnym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa jak PKP Energetyka w państwowe ręce cieszy, bo silne państwo, to państwo, które ma pod swoją kontrolą kluczowe aktywa
PKP Energetyka jest firmą o strategicznym znaczeniu dla kraju. Jest ważnym elementem krajowej i międzynarodowej sieci transportu kolejowego. Dostarcza energię elektryczną do pociągów, a także zasila urządzenia sterowania ruchem kolejowym.
- W obliczu wojny w Ukrainie, nikt nie ma chyba wątpliwości co mogłoby się stać, gdyby spółka PKP Energetyka trafiła w niepowołane ręce
PKP Energetyka dystrybuuje rocznie 4 TWh energii elektrycznej, wykorzystuje 21,5 tys. km linii energetycznych i posiada sześć centrów sterowania ruchem w sieci kontrolowanej przez 52 tys. inteligentnych liczników. Firma eksploatuje 814 podstacji tradycyjnych i kabin, 6213 stacji energetycznych, a także 70 pociągów sieciowych. Spółka zatrudnia 4,2 tys. pracowników.
- Polski nie stać na to, by wyzbywać się infrastruktury krytycznej – dodaje wiceminister.
Maciej Małecki podkreśla, że rząd wspiera politykę repolonizacji ważnych dla Polski spółek, które mają charakter strategiczny oraz stanowią o bezpieczeństwie i niezależności naszej gospodarki. Przykładem jest: odkupienie przez spółkę ENEA Elektrowni Połaniec od francuskiego ENGIE, odkupienie od EDF aktywów ciepłowniczych czy odkupienie odkupienie Banku PEKAO SA od włoskiego UniCredit.