PGNiG: 17 ładunków LNG w kwartał

Od lipca do września PGNiG poprzez terminale LNG w Świnoujściu oraz w Kłajpedzie odebrało w sumie 17 ładunków skroplonego gazu - podała spółka. Od początku 2022 r. spółka odebrała 46 ładunków gazu skroplonego, co odpowiadało ok. 4,5 mld m sześc. gazu po regazyfikacji.

- Działający od kilku lat Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu oraz uruchomiony kilka dni temu gazociąg Baltic Pipe to filary krajowego bezpieczeństwa energetycznego, które umożliwiają PGNiG skuteczną dywersyfikację importu gazu ziemnego. Dzięki intensyfikacji odbioru ładunków skroplonego gazu ziemnego oraz efektywnemu wykorzystaniu stale rozwijanej infrastruktury przesyłowej możemy zapewnić odbiorcom stabilne dostawy w najbliższym sezonie grzewczym, a także w kolejnych latach - wskazała  prezes PGNiG Iwona Waksmundzka-Olejniczak.

Jak poinformowano, w okresie od lipca do września spółka odebrała poprzez dwa terminale w Świnoujściu i w Kłajpedzie w sumie 17 ładunków skroplonego gazu: 14 w Świnoujściu i trzy w Kłajpedzie.

PGNiG przekazało, że ostatnia dostawa w trzecim kwartale, przypłynęła do Świnoujścia z Kataru (umowa z firmą Qatargas). Był to ładunek 120 mln m sześc. gazu (po regazyfikacji). Najwięcej dostaw w trzecim kwartale pochodziło jednak ze Stanów Zjednoczonych. Jak wyjaśniono, większość surowca zakupionego z tego kierunku pochodziła z transakcji na rynku spot.

- Łącznie w trzecim kwartale PGNiG odebrało w Świnoujściu ok. 1,4 mld m sześc. gazu ziemnego (wolumen po regazyfikacji) - poinformowano.

Spółka dodała, że uzupełnieniem dostaw do Świnoujścia jest import skroplonego gazu ziemnego przez terminal w litewskiej Kłajpedzie. PGNiG zaczęło korzystać z tamtejszej instalacji w maju 2022 r., odbierając do tej pory sześć ładunków o łącznym wolumenie ponad 0,5 mld m sześc. (po regazyfikacji). W trzecim kwartale br. PGNiG sprowadziło przez litewski terminal trzy dostawy gazu.

"Pod koniec września PGNiG uzyskało w Kłajpedzie przydział mocy regazyfikacyjnych na lata 2023-2032. Rezerwacja umożliwi spółce odbiór ładunków LNG o wolumenie ponad 0,5 mld m sześc. po regazyfikacji rocznie. Sprowadzony w ten sposób gaz może być przesłany do Polski poprzez uruchomiony w maju tego roku gazociąg Polska-Litwa"

wyjaśniono.

Od początku roku spółka odebrała w sumie 46 ładunków z gazem o wolumenie ok. 51,9 TWh, co odpowiada ok. 4,5 mld m sześc. surowca po regazyfikacji; z tego do Świnoujścia trafiło 40 dostaw. Dla porównania w analogicznym okresie 2021 r. PGNiG odebrało 26 ładunków o wolumenie 32 TWh.

Jak zapewniono, spółka zamierza utrzymać wysokie tempo odbioru LNG również w czwartym kwartale.

"Pierwsza październikowa dostawa do terminalu w Świnoujściu przypłynie z Kataru. Wejście jednostki o nazwie Tembek zaplanowane jest na wtorek, 4 października. Gazowiec dostarczy około 120 mln m sześc. gazu ziemnego (po regazyfikacji). Będzie to 41. dostawa do terminalu w tym roku i 189. od początku działania gazoportu" - podsumowano.

Źródło
Tagi

Skomentuj artykuł: