PGNiG kupiło ukraińską firmę

PGNiG podpisało w poniedziałek umowę zakupu 85 proc. udziałów z spółce Karpatgazvydobuvannya, dysponującej koncesją Byblivska, leżącej na Ukrainie przy granicy z Polską. Wydobycie gazu planowane jest od 2023 r.

PGNiG kupiło udziały od spłki ERU Management Services, dotychczas wyłącznego właściciela firmy Karpatgazvydobuvannya, dysponującej koncesją Byblivska.

Jak poinformował prezes PGNiG Paweł Majewski, na drugą połowę 2022 r. spółka planuje wykonać odwiert poszukiwawczy i przeprowadzić testy wydobywcze.

 "Jeżeli wyniki analiz się potwierdzą i znajdziemy gaz, to wydobycie ruszy w 2023 r."

dodał Majewski.

Gaz trafi do ukraińskiej sieci. Według PGNiG, na atrakcyjność tego obszaru wskazują wyniki przeprowadzonych analiz danych geofizycznych i geologicznych.

Koncesja Byblivska leży w obwodzie lwowskim, przy granicy z Polską. Liczy ponad 200 km kw i - jak podkreślał - prezes PGNiG - jest geologiczną kontynuacją eksploatowanego od 60 lat złoża Przemyśl.

Udziałowcy Karpatgazvydobuvannya planują dodatkowe badania terenu koncesji, które mają pomóc zaprojektować kolejne otwory.

Przed zawarciem umowy strony uzyskały odpowiednie zgody UOKiK i ukraińskiego urzędu antymonopolowego.

ERU to długoletni partner PGNiG na rynku ukraińskim, któremu polski koncern sprzedaje gaz. Spółka ta m.in. zakontraktowała dostawy LNG z USA przez terminal w Świnoujściu.

Źródło

Skomentuj artykuł: