Polacy czekają na chilijskie rozwiązania

Chile nie wprowadzi nowych, niekorzystnych rozwiązań podatkowych do 2029 r. dla posiadanej przez KGHM kopalni Sierra Gorda.

Uzyskaliśmy zapewnienie od ministra finansów w Chile, że nasze postulaty zostaną wzięte pod uwagę i w najbliższym czasie zostaną ogłoszone nowe propozycje. Zostanie wprowadzony górny limit opodatkowania, szczególnie dla takich firm jak kopalnia Sierra Gorda, która posiada małą zawartość miedzi w kruszywie. Suma wszystkich podatków nie będzie mogła przekraczać 50 % zysków. To bardzo ważna deklaracja - mówi wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin po spotkaniu z ministrem finansów Chile, Mario Marcelem.

Tematem spotkania wicepremiera Sasina z ministrem finansów Chile było m.in. inwestowanie w górnictwo. Rząd tego kraju zamierza zmienić górnicze prawo podatkowe tzw. Royalty Minero.

Jeśli chodzi o inwestycje w Sierra Gorda to wiele zależy od otoczenia zewnętrznego, dlatego rozmawiamy z przedstawicielami rządu i parlamentu chilijskiego, o tym jak zmiany procedowane w prawie będą wpływały na pracę kopalni i nasze plany - mówi wicepremier Jacek Sasin.

Pierwotny projekt ustawy zakładał radykalne zwiększenie do 3% podatku górniczego od wartości wyprodukowanej miedzi (tj. od przychodów, bez uwzględnienia kosztów firmy). Eksperci ocenili, że mogłoby to bardzo negatywnie wpłynąć na cały sektor wydobywczy. Swoją racje w tej sprawie zgłosili także przedstawiciele Sierra Gorda SCM, argumentując, że są firmą, która działa według najwyższych standardów zrównoważonej produkcji i ochrony środowiska. Wspiera lokalną społeczność oraz realizuje liczne projekty z edukacji, kultury, sportu, zdrowia i bezpieczeństwa.

Obecny projekt został złagodzony i zakłada opodatkowanie hybrydowe: 1% od wartości sprzedaży miedzi oraz opodatkowanie zysku z działalności operacyjnej (tj. po odliczeniu kosztów przedsiębiorstwa). Kolejną ważną kwestią jest wyjaśnienie jak w nowym prawie uregulowana zostanie możliwość odliczania przez firmę strat, zmiany w kodeksie pracy (polegające na godzinowym skróceniu tygodnia pracy) oraz sposób wynagradzania pracowników.

Poważnie traktujemy tę inwestycję w Sierra Gorda, dlatego rozmawiam z rządem Chile, abyśmy tutaj dobrze współpracowali i stwarzali bardzo dobre warunki do rozwoju tej kopalni – dodaje wicepremier.

Podczas spotkania udało się osiągnąć zadowalające deklaracje dotyczące podtrzymania umowy, która dotyczy Sierra Gorda. Chodzi o niewprowadzenie nowych, niekorzystnych rozwiązań podatkowych aż do 2029 r.

Pan Minister zapewnił nas, że podczas przedstawiania nowej wersji ustawy będą uwzględnione nasze oczekiwania. Wydaje się, ze po tych deklaracjach, które udało się uzyskać, inwestycje chilijskie są w tej chwili zabezpieczone – mówi Jacek Sasin.

Aktualnie projekt jest analizowany w senackiej Komisji Finansów i po rozpatrzeniu zostanie przekazany ponownie do Izby Deputowanych. Według zamierzeń rządu miałby być on głosowany jeszcze w tym miesiącu - stąd rozmowy wicepremiera Jacka Sasina z senator Luz Eliana Ebensperger Orrego, przewodniczącą senackiej komisji górnictwa i energii.

W ramach wyzwań związanych z transformacją energetyczną, miedź zyskuje strategiczne znaczenie. Już dziś, KGHM dysponuje złożami, które oceniane są na 40 mln t miedzi na całym świecie. To daje Polsce znaczącą pozycję na rynku światowym.

-  KGHM to jedna z przodujących polskich firm dająca zatrudnienie bardzo wielu osobom i przynosząca znaczące wpływy do budżetu Państwa. W interesie Polski i Polaków jest żeby ta firma się rozwijała i przynosiła jeszcze większe dochody  

podsumowuje wicepremier.
Źródło

Skomentuj artykuł: