Polska firma zarobi na szczepionce na Covid

Mabion poinformował, że podpisał umowę z amerykańskim koncernem Novavax. Polska firma będzie produkować antygen niezbędny do wytwarzania szczepionki przeciwko COVID-19. Wartość umowy to niemal 1,5 mld zł.

Szczepionka Novavax to szczepionka tradycyjna, nie bazuje na technologii mRNA, w której wyprodukowano preparaty Pfizer i Moderna, lecz zawiera fragment koronawirusa, a konkretnie jego zmodyfikowane białko. Na początku br. Novavax poinformował, że w testach szczepionka wykazała 89,3 proc. skuteczności w zapobieganiu COVID-19 i była prawie tak samo skuteczna w ochronie przed bardziej zakaźnym wariantem brytyjskim. Amerykański koncern prowadzi obecnie badania kliniczne III fazy swojego preparatu. Europejska Agencja Leków, która do tej pory dopuściła na rynek UE szczepionki Pfizera, Moderny i AstraZeneki, na bieżąco ocenia wyniki badań szczepionki Novavax, co ma przyspieszyć jej ostateczne zatwierdzenie. Procedura dopuszczania jej do obrotu już ruszyła. Nie wiadomo jednak na razie, kiedy EMA wyda decyzję. Mabionpodkreśla jednak, że umowa jest niezależna od procedury rejestracyjnej kandydata na szczepionkę Novavax na poszczególnych rynkach. Umowa została zawarta do końca 2025 r. z możliwością przedłużenia. Jej wartość to 372 mln dol., czyli około 1,46 mld. "Rozpoczęcie realizacji zlecenia jest następstwem przeprowadzenia przez spółkę działań w zakresie prac związanych z transferem procesu wytwarzania oraz metod analitycznych w oparciu o procedury i wymagania Novavax, jak też przygotowania systemu jakości spółki do wdrożenia nowego procesu i produktu, przewidzianych umową ramową z Novavax z dnia 3 marca 2021 r." - poinformował Mabion w komunikacie giełdowym. 40 proc. zamówienia powstanie w latach 2022-2023, czyli dwóch pierwszych latach obowiązywania umowy. W kolejnych dwóch latach powstanie pozostałe 60 proc. zamówienie, co wynika z konieczności rozbudowy mocy produkcyjnych Mabionu o dwa bioreaktory. Warto przypomnieć, że współpraca polskiej spółki z Amerykanami poszukującymi kolejnej szczepionki przeciwko koronawirusowi rozpoczęła się przy wsparciu Polskiego Funduszu Rozwoju w marcu 2021 r. Wówczas Mabion podpisał umowę na produkcję serii technicznej substancji czynnej, czyli antygenu do NVX-CoV2373. Trzy i pół miesiąca później Mabion ogłosił sukces - zdołał wyprodukować antygen, a Novavax zlecił spółce zakup surowców do produkcji szczepionki.

Dodatkowe pieniądze z PFR polska firma przeznaczyła na zwiększenie mocy produkcyjnych – niezbędnych do seryjnego wytwarzania szczepionek, które są głównym narzędziem walki z koronawirusem.

Polska należy do czołówki państw Europy, w których szczepienia przeciw COVID-19 przebiegają najszybciej. Proces podawania szczepionek mógłby przebiegać jeszcze sprawniej, gdyby nie problemy z dostawami, które są uzależnione od producentów. Współpraca polskiej spółki z amerykańską firmą, a także wsparcie finansowe PFR może okazać się alternatywą dla zagranicznych dostawców, a także procedur Unii Europejskiej.

Polski rząd dokładnie zaplanował logistykę Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. - Jesteśmy jednym z najszybciej szczepiących krajów w Europie, a jedynym czynnikiem, który nas ogranicza, jest wciąż niewystarczająca liczba szczepionek od ich producentów podkreślił premier Mateusz Morawiecki. - Dlatego podjęliśmy starania, by uniezależnić się od zagranicznych dostawców i unijnych procedur, które okazały się mniej skuteczne, niż nasze polskie rozwiązania. Dzięki wsparciu finansowemu z Polskiego Funduszu Rozwoju polska firma Mabion zyska możliwość produkcji szczepionki przeciw COVID-19, opracowanej przez amerykańską firmę Novavax dodał szef rządu. Przypomnijmy, że porozumienie podpisane przez Zarządy PFR i Mabion to deklaracja potencjalnej inwestycji PFR do kwoty 40 mln zł na rozbudowę mocy produkcyjnych firmy. Epidemia koronawirusa pokazała jak wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego ma silny przemysł biotechnologiczny. - Jesteśmy od kilku lat zaangażowani w inwestycje polskich spółek w tym obszarze w ramach programu PFR Life Science. Ważne są obecnie szczególnie te firmy, które mogą dostarczać szczepionki lub leki przeciw COVID-19. Dlatego PFR będzie finansować produkcję szczepionek firmy Novavax przez firmę Mabion, która jako pierwsza polska firma ma szansę aktywnie włączyć się w proces produkcji szczepionek przeciw COVID-19 podkreślił Paweł Borys, prezes zarządu PFR SA. Potencjalna inwestycja PFR planowana jest dwutorowo. Kwota do 30 mln zł to element dłużny - trafi do Mabion w postaci oprocentowanej trzyletniej pożyczki lub emisji obligacji. Z kolei za kwotę do 10 mln zł PFR zaplanował objąć akcje emisji serii U spółki w procesie podwyższenia kapitału. W ramach opracowanej przez Zarząd Mabion długoterminowej strategii finansowania spółki, prowadzone są działania, które zmierzają do pozyskania inwestora strategicznego oraz kolejne podwyższenie kapitału zakładowego.

Źródło

Skomentuj artykuł: