Polska jest centrum rozwoju oprogramowania oferującym rozsądne ceny 

Bardzo znana amerykańska platforma ocen i recenzji usług w sektorze B2B serwis Clutch opublikowała najnowszy ranking „Top Poland Software Development Companies”. Pokazuje on czołówkę firm z sektora IT w Polsce i jednocześnie przynosi dobre wieści dla branży, która mimo pandemii stale się rozwija.

Do niedawna zdecydowana większość przychodów branży IT (aż 57%) pochodziła ze sprzedaży sprzętu komputerowego. Sprzedaż oprogramowania generowała 14% przychodów, natomiast udział sprzedaży usług informatycznych (wdrożenia, integracje, serwis, doradztwo, szkolenia i outsourcing) wyniósł 29% całkowitej wartości sektora. Tak było w 2010 r. Jednak w ciągu jednej dekady wiele się zmieniło – wzrosła nie tylko wartość polskiego rynku informatycznego, ale i ewoluowała jego struktura. 

W ciągu ostatnich lat wyraźnie rosła sprzedaż usług oraz oprogramowania. Obecna recesja wpłynęła co prawda negatywnie również na tę branżę - przede wszystkim na sprzedaż sprzętu komputerowego, która spadła we wszystkich kategoriach – komputerów osobistych, serwerów i urządzeń sieciowych. Odłożenie w czasie rozbudowy bądź okresowej wymiany hardware jest bowiem jednym ze sposobów ograniczenia kosztów działalności. Niektóre firmy zaprzestały też wprowadzania nowego oprogramowania w ramach oszczędności. Jednak pandemia tworzy też szanse na rozwój – zagraniczne koncerny też szukają oszczędności i znajdują je w Polsce, bo tu nadal praca programistów jest tańsza. 

Głównymi atutami polskiego sektora IT na rynkach zagranicznych są: wysokie kwalifikacje specjalistów pracujących przy produkcji sprzętu oraz oprogramowania, wysoka jakość produktów oraz wciąż stosunkowo niskie koszty produkcji.

Z tegorocznego Raportu płacowego Hays dla branży IT Contracting wynika, że zapotrzebowanie na specjalistów IT utrzymuje się na niezmiennie wysokim poziomie.
 

– Dla pracodawców coraz ważniejsza jest możliwość pozyskania unikalnych kompetencji, niezbędnych w organizacji do ukończenia danego zadania. Firmy otwierają się też na ludzi młodych, nawet tych nieposiadających doświadczenia w IT. Zwiększają budżet rekrutacyjny i szkoleniowy, stawiają na wzmocnienie marki pracodawcy i zapadające w pamięć działania marketingowe. Coraz częściej nawiązują też bliskie relacje z agencjami rekrutacyjnymi i łączą z nimi siły w procesie dotarcia do kandydatów 

podkreśla Arkadiusz Wargin, dyrektor dywizji IT Contracting w Hays Poland.

Obok wyzwań, z którymi obecnie mierzą się pracodawcy, rośnie optymizm pracowników sektora IT. W badaniu Hays Poland aż 74 proc. zatrudnionych w branży pozytywnie oceniło pespektywę swojej kariery zawodowej w 2020 roku. Niemal wszyscy są też przekonani, że posiadają pełny zestaw kompetencji potrzebnych do pracy na zajmowanym stanowisku. 

Optymistyczne spojrzenie na swoją specjalizację i rynek pracy sprawia, że 76 proc. pracowników branży IT rozważa zmianę pracy – najczęściej w nieodległej perspektywie. Głównym motywatorem pozostaje chęć osiągania wyższych zarobków. 

W opinii wspomnianego międzynarodowego serwisu Clutch Polska jest centrum rozwoju oprogramowania oferującym rozsądne ceny przy wysokiej jakości pracy. Dzięki jakości swojej pracy polscy programiści wyrobili sobie na świecie markę. Wiele rankingów wymienia ich jako jednych z najlepszych na świecie, czym przewyższają większość swoich amerykańskich i zachodnioeuropejskich kolegów. 
 

– Branża IT jest jednym z najsilniejszych sektorów w Polsce, przyciągając popyt i inwestycje w kraju i za granicą. Wyróżnione firmy stały się liderami w oparciu o wykwalifikowaną wiedzę techniczną i obsługę klienta. Z dumą uznajemy ich za najlepszych w swojej dziedzinie 

komentuje wyniki rankingu Alexa Goodrow, analityk Clutch Customer Experience. 

Clutch ocenił ponad 160 firm programistycznych w Polsce. Na czele znalazła się firma The Software House, na 2. miejscu jest Future Processing, a trzecie miejsce zajęła warszawska firma SoftwareMill. 

– Pierwsze miejsce zdobyte w tegorocznym rankingu Clutch cieszy nas przede wszystkim dlatego, że zostało przyznane na podstawie aż 35 pozytywnych opinii, udzielonych analitykom serwisu przez naszych klientów. Rola rekomendacji zawsze była dla naszego biznesu kluczowa, a w ostatnich latach potrzebujący usług programistycznych coraz częściej szukają rekomendacji właśnie w Internecie – mówi Mateusz Kubiczek, prezes The Software House. 

Tomasz Szymański, CEO SoftwareMill podkreśla, że klienci doceniają grę w otwarte karty. - Transparentny sposób zarządzania pozwala nam budować trwalsze relacje biznesowe oraz szybciej reagować na zmieniające się warunki rynkowe - podkreśla. - Za wartość nadrzędną uznajemy proaktywne wsparcie klientów w tworzeniu aplikacji, które pozwalają im realizować konkretne cele biznesowe – dodaje. 

Dodajmy, że przy opracowywaniu rankingu ocenie poddane zostały firmy z całego kraju. Ich zespoły specjalizują się w tworzeniu oprogramowania na zamówienie, aplikacji mobilnych, sztucznej inteligencji, rozwoju e-commerce i innych wykwalifikowanych usługach IT. Do opracowania zestawienia wykorzystano zweryfikowaną przez serwis Clutch historię dostarczania klientom wysokiej jakości produktów, pozytywnych oraz zweryfikowanych recenzji klientów, a także zakres oferowanych usług i otrzymanych nagród. Jednak dodatkowym warunkiem udziału w rankingu jest posiadanie konta na platformie Clutch.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: