Polska stała się miejscem pracy dla wielu talentów, nie tylko z Polski

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w Katowicach, że Komisja Nadzoru Finansowego częściowo przeprowadzi się do stolicy Śląska. KNF stworzy w Katowicach duże centrum informatyczne. Jednocześnie przedstawiciele Microsoft poinformowali o przyłączeniu Polski do najbardziej nowoczesnej i zaufanej globalnej infrastruktury chmurowej. 

Jak informuje Gazeta Polska Codziennie, KNFsprawuje nadzór nad sektorem bankowym, rynkiem kapitałowym, ubezpieczeniowym, emerytalnym, instytucjami płatniczymi i biurami usług płatniczych, instytucjami pieniądza elektronicznego oraz nad sektorem kas spółdzielczych. – Zależy nam bardzo, aby także instytucje centralne, przynajmniej część swojej działalności lokowały w innych ośrodkach i tutaj, w Katowicach, na Śląsku, ulokowane będzie centrum informatyczne, część przetwarzania danych, budowy baz danych KNF, potężnej instytucji finansów, nadzorcy rynku finansowego – stwierdził premier Morawiecki w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG), który odbył się w Katowicach.  - Będziemy tworzyć najlepsze możliwe warunki do rozwoju dla przemysłu informatycznego, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Środkowej i Unii Europejskiej - dodał. Na Śląsku prężnie rozwijają się firmy informatyczne, podobnie jak w całym kraju. - Na naszych oczach Polska staje się kolejną wielką, gigantyczną kompetencją i miejscem pracy dla wielu talentów, nie tylko zresztą z Polski - podkreślił premier. - Dzisiaj, po raz pierwszy w naszej historii, mamy szansę być nie tylko częścią wielkiego globalnego procesu transformacji cyfrowej, ale też ogromnie na tym skorzystać - dodał. 
Dominika Bettman, dyrektor generalna polskiego oddziału Microsoft, w obecności premiera Mateusza Morawieckiego, Marka Brzezinskiego, ambasadora USA w Polsce oraz Ralpha Hauptera, szefa regionu EMEA w Microsoft, ogłosiła też przyłączenie Polski do najbardziej nowoczesnej i zaufanej globalnej infrastruktury chmurowej Microsoft. Jak podkreślają przedstawiciele amerykańskiego giganta, uruchomienie regionu przetwarzania danych to kontynuacja ponad 30-letniego zaangażowania firmy w Polsce i zobowiązanie do dalszego wspierania rozwoju technologicznego społeczeństwa, biznesu i gospodarki. Pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej region przetwarzania danych w chmurze stanowią trzy niezależne fizyczne lokalizacje w okolicach Warszawy, z których każda składa się z jednego lub więcej centrów danych. Zapewniają one najwyższe standardy bezpieczeństwa oraz prywatności i zgodną z przepisami możliwość przechowywania danych w kraju. - Inwestycja Microsoft w Polsce przyspieszy transformację naszego kraju w technologiczny hub dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej – podkreślił Morawiecki. - Dzięki rozwojowi Polskiej Doliny Cyfrowej, setki inżynierów i programistów będą w stanie odgrywać istotną rolę w światowej gospodarce, nie wyjeżdżając z kraju. To właśnie jest odpowiedzialny rozwój – dodał. Jak zaznaczył, w czasach niepewności gospodarczej i geopolitycznej bardzo ważne jest także utrzymanie najwyższych standardów bezpieczeństwa przechowywania danych. - Budowanie odporności w tym zakresie jest kluczowe dla polskiej gospodarki i społeczeństwa – mówił premier. Wielu klientów i partnerów w Polsce zaufało już technologiom Microsoft. Są wśród nich min. szkoły, uczelnie, organizacje i firmy ze wszystkich branż, min. Ministerstwo Finansów, mBank, Grupa Tauron czy Żabka. MAU

Skomentuj artykuł: