Jednym z urządzeń medycznych, bez których trudno przywrócić do zdrowia pacjentów w ciężkim stanie wywołanym chorobą COVI-19, jest respirator. Jednak nie wszystkie szpitale dysponują odpowiednią liczbą tego sprzętu. Na brak respiratorów szczególnie cierpią szpitale we Włoszech, gdzie pandemia koronawirusa przybrała niespotykaną w innych europejskich krajach skalę. Ale i polskie szpitale nie mają tych urządzeń w nadmiarze. Dlatego polski producent drukarek 3D spółka Urbicum postanowiła opracować pro bono prosty respirator, który będzie można skonstruować przy użyciu drukarek 3D.
„Założenie było proste: przygotujmy projekt respiratora ostatniej szansy, urządzenia, które pozwoli uratować życie, a jednocześnie da się je zbudować bez zewnętrznych dostawców. Mateusz Janowski, główny konstruktor w Urbicum, opracował projekt, dzięki któremu udało nam się przygotować prototyp działającego respiratora VentilAid, który można przygotować za pomocą lokalnych zasobów. Szacujemy, że łączny koszt komponentów nie będzie przekraczać 200 zł”
Przedstawiciele firmy są jednak świadomi, że zaprojektowany przez nich VentilAid jest prototypem i nie może być traktowany jako urządzenie medyczne, dlatego zapraszają do współpracy konstruktorów, lekarzy, wszystkich tych, którzy chcą pomóc w rozbudowie projektu.