Pomimo pandemii wzrosła liczba legalnie pracujących w Polsce cudzoziemców

Wzrosła liczba cudzoziemców w ubezpieczeniu społecznym w województwie śląskim. Na koniec grudnia 2020 r. obcokrajowców legalnie tu pracujących było 63 tysiące, to o ponad 6,2 tys. więcej niż rok wcześniej. W całym kraju do ubezpieczeń społecznych pod koniec 2020 roku zgłoszono 725 tys. osób z zagranicznym paszportem, czyli o 74 tys. więcej niż w grudniu 2019 r.

W województwie śląskim również w tym czasie nastąpił wzrost w zatrudnieniu obcokrajowców. W grudniu 2019 r. w sześciu oddziałach ZUS w województwie legalnie pracujących cudzoziemców było 56,7 tys., a na koniec 2020 r. przeszło 63 tys. Największy przyrost obcokrajowców w ubezpieczeniu społecznym w naszym regionie w tym okresie odnotował oddział ZUS w Zabrzu ( z 11 107 osób - w XII 2019 r. do 13 022 osób -XII 2020 r.), najmniejszy ZUS w Częstochowie, a następnie w Bielsku Białej.

Dane statystyczne Zakład Ubezpieczeń Społecznych obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, jak np. umowa o pracę, czy zlecenie. W tych statystykach ujęte też są osoby, które w Polsce prowadzą własną firmę

wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w oddziałach ZUS w województwie śląskim.

Największą grupą wśród legalnie pracujących obcokrajowców zarówno w kraju, jak i w województwie śląskim, stanowią obywatele Ukrainy. To tendencja utrzymująca się już od kilku lat. W województwie śląskim na 63 tys. cudzoziemców ponad 50 tys. osób legitymuje się ukraińskim paszportem

mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Drugą narodowością, która najliczniej przyjeżdża do naszego regionu w celu podjęcia legalnej pracy, to obywatele Białorusi - 2 tys. osób i Gruzji - 1,5 tys. osób. Na terenie województwa śląskiego pracują obywatele jeszcze z około 100 państw, z różnych zakątków świata, czasem bardzo odległych i egzotycznych. I tak w bielskim oddziale mamy trzech Brazylijczyków, a w chorzowskim ZUS trzech mieszkańców Chile. W częstochowskim oddziale zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych jest pięciu Kameruńczyków, a w rybnickim ZUS czterech Jordańczyków, w sosnowieckim ZUS 144 Chińczyków, natomiast w zabrzańskim ZUS - sześciu Kubańczyków.

Źródło

Skomentuj artykuł: